Folkowisko jest już blisko! Został zaledwie miesiąc!

Znamy już cały rozkład muzycznej jazdy na tegorocznym Folkowisku. I jak zawsze zapowiada się świetna, bardzo różnorodna zabawa. Zaczynamy oczywiście w czwartek 11 lipca od mocnego uderzenia. Zagrają dla nas dwa zbuntowane składy: legendarna, energetyczna kapela podwórkowa Hańba i mistyczny Sviatyj.  W piątek Czereśnie, Monika Kowalczyk, Delira & Kompany, Dziady Kazimierskie i legendarny Żywiołak. Sobota będzie bardziej poetycka, a to dzięki gwieździe tegorocznego Folkowiska grupie Pabloppavo i Ludziki. Ponieaż Folkowisko lubi muzycznie zaskoczyć będzie też dawka muzyki operowej w wykonaniu Meninas Duo.  Tak charakterystyczną dla Folkowiska energię wykrzeszą z publiczności dwa zwariowane zespoły chorwacki Ogenj i ukraiński Joryj Kłoc. Niedziela będzie za to dniem powrotu do radycji, wypełnionym kapelami w starym, wiejskim stylu jak Małe Piwko, Vox Angeli Markowianie czy Kapela Zdzisława Kwapińskiego. Ważnym i nowym elementem  Folkowiska, będzie niedzielny konkurs kulinarny Smaki Galicji, który jest częścią Kulinarnego Pucharu Polski. Jak co roku folkowisko wypełnią również dziesiątki warsztatów umiejętności ludowych oraz rajdy i wycieczki, w tym czwartkowa wyprawa do Lwowa z biurem turystycznym Quand. Ostatnie 300 karnetów dostępnych jest na stronie www.folkowisko.pl

Zespoły:

Hańba – ta zbuntowana, podwórkowa kapela, po czterech latach wraca do Gorajca. Muzycznie przeniosą nas do roku 1939. Kto pamięta ich szalony koncert z 2015 wie, że w czwartek pod sceną szykuje się jazda bez trzymanki!

Sviatyj – to mistyk, otacza go mrok. Jego teksty i muzyka przepełnione są wschodem, a opisać ją można tajemniczo jako Galician Voodoo Blues. Od kilku lat jego koncert jest elementem obowiązkowym Folkowiska. Najbardziej lubi grać przy

W piątek w naszej Dzieciowiosce zagrają Czereśnie. Pośpiewamy o zagadnieniach ważnych dla dzieci i dorosłych – przyrodzie, zawodach, i problemach ekologicznych.

Po kilku latach przerwy wróci do nas poetycka Monika Kowalczyk, zobaczymy jak rozwinęła się od 2015 kiedy to została laureatką naszego konkursu Nowe Źródła. To właśnie jej koncert w tym roku poniesie moc Folkowiska w świat na falach Polskiego Radia Rzeszów!

Dziady Kazimierskie – to najbardziej zwariowana ekipa w tegorocznym folkowiskowym lineupie. Łączą w swoim „dziadowskim” graniu miłość do przyrody z zabawnymi tekstami. Do Gorajca przyjadą w bardzo wzmocnionym składzie, bo zagra z nimi sekcja dęta! A dęciaki robią robotę!

Żywiołak – to istna legenda polskiego folku. To na muzyce Żywiołaka wychowały się już całe pokolenia, grają heavy-folk, styl łączący muzykę folk z ciężkim i garażowym rockiem. Choć w Gorajcu zagoszczą po raz pierwszy to nasza z nimi współpraca sięga 2013 roku, kiedy to zauroczeni ich kawałkiem „Mój miły rolniku” stworzyliśmy do niego w Gorajcu klip w konwencji lip duba czyli jednym ujęciem! https://www.youtube.com/watch?v=kuirKuauIlg

Roberto DeLira & Kompany – to mocne punkfolkowe brzmienie za którym stoi Robert Jaworski (lider Żywiołaka), z którym znamy się od lat bo przygrywał nam kiedyś na lirze podczas nadawania Warszawie praw wiejskich. Oj będzie się działo w piątek pod folkowiskową sceną główną.

Meninas Duo – znacie już pewnie dobrze, bo Ewelina Koniec i Bianka Szałaty już dwukrotnie gościły na Folkowisku. Zawsze przenoszą nas w inny świat, na wyżyny muzyki, ponieważ Ewelina jest śpiewaczką operową, a Bianka wirtuozem gitary. Folkowisko uwielbia zaskakiwać formami muzycznymi prezentowanymi na festiwalu!

Olica –  Jest uczennicą wielu Mistrzów muzyki tradycyjnej. Interesuje się głównie pieśniami obrzędowymi i zwyczajami związanymi z przebiegiem tradycyjnego polskiego wesela. Niektórzy mogą

ją znać z zespołów Kipikasza czy Dziadowskiego Projektu.  Podczas tegorocznego Folkowiska przedstawi pieśni tradycyjne w swoich aranżacjach z lirą korbową oraz zaprezentuje kilka nagrań z badań terenowych ze śpiewaczkami z Roztocza.

Ogenj – na Folkowisku zawsze jest sporo ognia, ale takiego z Chorwacji jeszcze nie mieliśmy! Ogenj miesza rock’n’rolla, punk i liryczny śpiew w dialekcie kajkavskim! Do typowo punkowych brzmień dorzucają bałkańskie instrumenty jak tamburitza czyli rodzaj mandoliny oraz skrzypce. Szykuje się z z tego wybuchowa mieszanka na Folkowisku!

Joryj Kłoc – tej szalonej watahy ze Lwowa, chyba nikomu w folkowiskowej rodzinie nie trzeba przedstawiać. Mają w sobie tyle energii, że mogli by obdzielić nią trzy festiwale. Skumulują ją jednak na Folkowisku! Grali u nas już kilka razy i za każdym razem ich koncert przechodził do legendy, tak jak ten pierwszy, który trwał 12 godzin

Leśne Licho – to teatr ognia i tańca. Są częścią Folkowiska, bo i tu się poznali i zaczęli wspólnie tworzyć. Wprowadzają magię w Folkowisko, a ich taniec rozgrzewa do czerwoności!

Pablopavo i Ludziki – to niekwestionowana gwiazda tegorocznego Folkowiska, nasz hedaliner. Ciężko zakwalifikować jego muzykę do jednego konkretnego stylu, jest wszechstronna, a poetyckie teksty to już wyższa szkoła jazdy. Duchem sprawczym tego wszystkiego jest Paweł Sołtys, który śpiewa, grak, komponuje i pisze. Zdobył Paszport Polityki (2015) w dziedzinie "muzyka popularna”. Jako debiut literacki wydał zbiór opowiadań "Mikrotyki” (Czarne), który przyniósł mu m.in. Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego i Nagrodę Literacką Gdynia, a także nominację do finału Nagrody Literackiej Nike. Dzięki naszym przyjaciołom z  Karrot Komando – ukazała się piąta płyta Pablopavo i Ludzików: "Marginal” i ją zagramy na Folkowisku!

 Kapela Ludowa Nad Brusienką – to nasi sąsiedzi, pokazują w jakich formach przetrwała muzyka ludowa w naszym regionie. Kapela ma dość ciekawy skład, bo starszym muzykantom towarzyszy młodzież. Wyszedł z tego niezły miks, ale o tym przekonacie się w niedzielę 14 lipca

Niezapominajki – to 5 pań które zawojowały świat. Gdy przeszły na emeryturę oddały się pasji – zaczęły śpiewać! Na co dzień dla siebie, od czasu do czasu na festynach lokalnych, a niekiedy dla tysięcy ludzi na Cieszanów Rock Festiwalu czy w telewizji. Jak to jest możliwe? Niezapominajki – zasłynęły swoim coverem piosenki Satysfaction The Rolingstones, ale tak naprawdę to są skarbnicą wiedzy o kulturze tradycyjnej i przepięknie śpiewają kołysanki, pieśni maryjne czy pogrzebowe.

Kapela Zdzisława Kwapińskiego – w środowisku muzyki tradycyjnej to wręcz legenda. Wszyscy członkowie zespołu są samoukami. Uczyli się grać z pokolenia na pokolenie. Kapela ma za sobą długą historię. Została założona jeszcze w latach 80. XX wieku przez Zdzisława Kwapińskiego. Skład kapeli zmieniał się wielokrotnie ale liderem zawsze pozostawał pan Zdzisław. I to właśnie on kiedyś zawitał do Gorajca, tak się zaprzyjaźniliśmy, że w 2018 roku jego Kapela dała wspólne show na Folkowiskowej  scenie z Kapelą ze Wsi Warszawa. Kapela Zdzisława Kwapińskiego powraca i teraz, tym razem, żeby zagrać nam na niedzielnej potańcówce. Znów stodoła zahuczy od tańca i śpiewu.

Vox Angeli –  krótko mówiąc mają korbę i nia kręcą! To rzeszowski zespół muzyki dawnej. Nie dość, że wykonają dla nas dziadowski koncert w cerkwi to jeszcze przez cztery dni uczyć będą festiwalowiczów gry na lirach korbowych w Wędrownym Uniwersytecie Korbowym.

Małe Piwko – to krakowska kapela w której grają i śpiewają nasi ulubieńcy Kasia Chodoń i Arek Szałata. Zagrają dla nas niedzielną potańcówkę w stodole, więc każdy kto chce się nauczyć tańczyć niech łapie okazję bo do tańca poprowadzi nas mistrz Arkadiusz Szałapa

Markowianie z Markowej nie wstydzą się zabrudzonych ziemią rąk, nie wstydzą się, że pochodzą ze wsi. Kochają to co robią czyli taniec i kulturę podkarpacia. Przyjadą do Gorajca po raz drugi i będą dzielić się z nami swoją pasją.

Czwartek

Hańba

Sviatyj

Piątek

Czereśnie

DeLira

Monika Kowalczyk

Dziady Kazimierskie

Żywiołak

Sobota

Ewelina Koniec

Pablopavo spotkanie

Olica (Koncert + pokaz)

Ogenj

Pablopavo

Joryj Kłoc

Nad Bruśnieńką

Bator

Niezapominajki

Małe Piwko

Zdzisław Kwapiński

Markowianie

Noclegi:

Chcąc w pełni uczestniczyć w festiwalu zamieszkaj w naszej namiotowej wiosce festiwalowej. Za 4 dni

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 396 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj