"Festiwal Podkarpackich Smaków" - znamy zwycięzców
Fot. J.Danak

Do późnego wieczora w Górnie koło Sokołowa Małopolskiego  trwały 13 Targi Żywnosci Tradycyjnej "Festiwal Podkarpackich Smaków". O prymat rywalizowało około stu dwudziestu produktów.

W kategorii firm z produktami dopuszczonymi do handlu wygrał Zakład Mięsny z Kamienia za schab wiejski. W kategorii produkt pretendujący do  miana produktu tradycyjnego wygrała rolada  serowa z pokrzywą, którą wytworzyła Róża Walat z Medyni Głogowskiej, pulpety z karasia przygotowane przez Annę Kumięgę z Koziarni, chleb lniany Danuty Bąk z Podolszynki, miód wrzosowy z pasieki Janusza Walickiego z Sokołowa Małopolskiego, smarowidło z fasoli Koła Gospodyń Wiejskich z Zalesia, pasztet z królika przyrządzony przez KGW w Markowiźnie, oraz kruszon Teresy Łysikowskiej z Krzeszowa i miodówka z głogu Janusza Wołcza z Sokołowa Małopolskiego.

W konkursie rywalizowały Stowarzyszenia, Koła Gospodyń, osoby prywatne, a także firmy produkujące w oparciu o starodawne receptury. Organizatorem Festiwalu były samorządy województwa Podkarpackiego i Sokołowa Małopolskiego, oraz Zakład Mięsny "Smak Górno" w Górnie. Patronat medialny - Polskie Radio Rzeszów.  

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj