Elżbieta Laska o Międzynarodowym Dniu Archiwów
Fot. Marek Cynkar

Można zobaczyć magazyny archiwum i najcenniejsze dokumenty oraz poznać tajniki konserwacji papieru. W Międzynarodowym Dniu Archiwów, w południe zostanie otwarte przemyskie Archiwum Państwowe.

W zbiorach tej placówki jest ponad 615 tys. dokumentów. To prawie 5 kilometrów teczek ułożonych obok siebie - powiedziała na naszej antenie dyrektor Elżbieta Laska. Najstarsze dokumenty pochodzą z końca XIII wieku.

Dzień Archiwów rozpocznie się od premiery odsłony nowego serwisu internetowego szukajwarchiwach.pl, na którym jest 37 milionów skanów dokumentów, które można przeglądać w domu.

Z zasobów przemyskiego archiwum korzystają m.in. obywatele Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Izraela, Francji czy Niemiec, którzy prowadzą badania genealogiczne oraz naukowe

Archiwum Państwowe w Przemyślu jest najstarszą placówką w kraju, która posiada zasoby historyczne. Znajdują się tam akta miasta Przemyśla, w zbiorach jest także archiwum historyczne biskupstwa greckokatolickiego, które wcześniej było biskupstwem prawosławnym .

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj