Podkarpacki akcent popularnego "malucha"
Fot. P-szat / wikipedia

46 lat temu, 6 czerwca 1973 roku z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy polski "maluch" czyli Fiat 126p. Produkcja tego kultowego samochodu była efektem kontraktu zawartego przez polskie władze z Fiatem.

Wraz z zakupem licencji - kooperanci dawnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych otrzymali też technologie produkcji detali z materiałów do licencyjnego samochodu, których wcześniej nie robiono w Polsce.

Skorzystała na tym m.in. Wytwórnia Filtrów PZL w Sędziszowie Małopolskim, obecnie PZL SĘDZISZÓW, która rozpoczęła produkcję filtrów powietrza do "malucha".

Pierwsze auta montowano z oryginalnych włoskich części, natomiast produkcja seryjna oficjalnie ruszyła 22 lipca 1973 roku. Dwa lata później maluchy zaczęto produkować w nowym zakładzie w Tychach.

W Polsce w zakładach w Bielsku Białej i Tychach wyprodukowano łącznie ponad 3 miliony 300 tys. "maluchów". Ostatni model zjechał z taśmy 22 września 2000 roku.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 22 Sty, 2020
  Oddadzą hołd powstańcom styczniowym
  Oddadzą hołd powstańcom styczniowym
  Mszą świętą o godz. 18:00 w kościele pw. Św. Trójcy przy ul. Targowej rozpoczną się rzeszowskie obchody 157. rocznicy wybuchu...
 • 21 Sty, 2020
  Pijany jeździł aż zasnął
  Pijany jeździł aż zasnął
  W Sędziszowie Małopolskim kierowca forda był tak pijany, że nie miał siły kierować zatrzymał pojazd i ...zasnął. Jak się okazało,...
 • 20 Sty, 2020
  W Sanoku sprzątają ulice z wraków samochodów
  W Sanoku sprzątają ulice z wraków samochodów
  Straż Miejska w Sanoku prowadzi akcję usuwania wraków samochodowych z ulic miasta. Systematycznie kontrolowane są ulice we wszystkich dzielnicach Sanoka....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj