Forum Miast i Regionów z reprezentantami krajów bałkańskich w Jasionce
fot. R. Adamski

Z udziałem reprezentantów krajów Bałkanów Zachodnich - w podrzeszowskiej Jasionce rozpoczęło się dwudniowe Forum Miast i Regionów. W sumie to kilkadziesiąt delegacji i wystawców z Serbii, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Albanii, Bośni i Kosowa.

Organizator Forum Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że obecność polskiego biznesu na Bałkanach jest wciąż niewielka. Stwierdził, że dotyczy to także innych państw naszej części Europy jak Czechy, Węgry czy kraje bałtyckie. "To powinno się zmienić, ponieważ nasze inwestycje są bardziej zrównoważone" - zaznaczył Kwieciński. Przypomniał, że na Bałkanach działa m.in. rzeszowska firma informatyczna Asseco oraz małopolski koncern spożywczy Maspex.

W opinii bałkańskich samorządowców uczestniczących w Forum - kontakty z regionami unijnymi nadal są zbyt słabe. Duszanka Golubović, burmistrz serbskiego miasta Sombor powiedziała, że "powinniśmy się bardziej poznać i dzięki temu wspólnie zrealizujemy wiele programów, nie tylko unijnych".

Golubović jest jednocześnie wiceszefową sieci NALAS skupiającej stowarzyszenia samorządowe z Europy Południowo-Wschodniej. Przedstawiciele tej organizacji także uczestniczą w rzeszowskim spotkaniu.

Forum Miast i Regionów potrwa do jutra.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj