Dr hab. A. Bonusiak o historycznych wyborach sprzed 30 lat
fot. mm

Wynik wyborów 4 czerwca 1989 roku i rozmiary zwycięstwa Solidarności były zaskoczeniem dla władzy i opozycji. Tak wydarzenia sprzed 30 lat ocenia historyk, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Andrzej Bonusiak.

Jak mówił w naszym programie końcowy efekt wyborów sprzed 30 lat był ówcześnie trudny do przewidzenia choć wszyscy wyczuwali, że coś one zmienią. Bo - jak dodaje - wybory poprzedzone były obradami okrągłego stołu, rozmowami władzy z opozycją i decyzjami, które łagodziły sytuację w kraju.

Sam wynik był zaskoczeniem dla rządzących, którzy na podstawie badań prowadzonych przez podległe im instytucje sądzili że osiągną lepszy wynik. Według profesora Bonusiaka zaskoczeni byli także działacze opozycji, którzy nie mieli przygotowanego scenariusza na najbliższe miesiące.

Dodatkowo - przypomina nasz gość - pojawił się pierwszy kryzys polityczny spowodowany porażką tzw. listy krajowej wystawionej przez obóz władzy. Jednak dzięki porozumieniu ludzi tworzących wówczas politykę, po stronie władzy i opozycji, udało się ten kryzys szybko rozwiązać i po dodatkowych wyborach skompletowano pełny skład parlamentu.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Włodzimierz 04 Cze, 2019

    Janusz Korwin-Mikke: Kiszczak był genialnym manipulatorem. Wszyscy uwierzyli w komedię Okrągłego Stołu. Uważam, że Kiszczak wykonał majstersztyk, bo zrobił Okrągły Stół i przekazał władzę swoim agentom. To była komedia odegrana przez ludzi generała Kiszczaka, mająca na celu pozorne oddanie władzy na zasadzie: "Wiele musi się zmienić, żeby wszystko zostało po staremu". Niemalże wszyscy uważali, że to była wielka opozycja, tylko ludzie myślący wiedzieli, że to była agentura. Cały Okrągły Stół było to przekazanie władzy od rządu do agentów rządu, do agentów generała Kiszczaka. Generał Kiszczak osobiście i personalnie mianował kto będzie siedział przy Okrągłym Stole..

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj