30-lecie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze
fot. Iwona Piętak

Z udziałem gości z Polski, odbyły się w Samborze na Ukrainie uroczystości jubileuszu 30-lecia miejscowego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. 

W części oficjalnej, pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Małgorzata Majka-Onyszkiewicz, odczytała list od Marszałka Sejmu RP. Marek Kuchciński wyraził podziw dla determinacji Polaków z Sambora w podtrzymywaniu polskości, co wyraziło się m.in. w budowie Domu Polskiego.

Z kolei prezes Towarzystwa Maria Ziembowicz przypomniała, że Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze powstało u schyłku trudnych czasów komunistycznych, gdy mówienie po polsku w miejscach publicznych było aktem odwagi. W uroczystości 30-lecia oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej wzięły udział delegacje zaprzyjaźnionych samorządów i organizacji z Brzozowa, Jasła, Przemyśla, Oświęcimia i Kostrzyna nad Odrą. Przyjechali też byli mieszkańcy Sambora, którzy wyjechali stamtąd do Polski po II wojnie światowej, po przesunięciu granicy. Goście przywieźli ze sobą dary dla Domu Polskiego, m.in. sprzęt biurowy i AGD oraz materiały biurowe.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj