Uroczystości Dnia Weterana w Rzeszowie
fot. mm

 Z udziałem Ministra Obrony Mariusza Błaszczaka odbyły się dziś w Rzeszowie centralne uroczystości Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Rozpoczęła ją msza w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, po niej uroczysty Apel odbył się w Parku Jedności Polonii z Macierzą pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego. 
         

Jak napisał w liście do uczestników prezydent Andrzej Duda, musimy stale dbać o to aby nie zaprzepaścić szans na dalsze zwiększenie siły naszego państwa, w czym istotną rolę odgrywa aktywność podejmowana dla urzeczywistnienia globalnego pokoju i bezpieczeństwa wraz z innymi państwami. W tym gronie jesteśmy  cieszymy się wysokim uznaniem, udowodniliśmy, że jesteśmy skutecznymi, profesjonalnymi, lojalnymi oraz wiarygodnymi sojusznikami i partnerami. 
           

Prezydent przypomniał, że wśród polskich weteranów jest ponad 120 kawalerów Krzyża Wojskowego, jedynego odznaczenia nadawanego za zasługi bojowe w czasie pokoju. Ich czynów i postawy Rzeczpospolita nigdy nie zapomni - napisał prezydent. Z kolei premier Mateusz Morawiecki napisał w swoim liście, że obecność polskich żołnierzy w punktach zapalnych globu to wyraz naszej solidarności i współodpowiedzialności za bezpieczeństwo międzynarodowe, 
           

Minister Obrony Mariusz Błaszczak wręczył weteranom oraz osobom zasłużonym dla obronności medale i odznaczenia. Specjalną "Szablę Honorową" otrzymał z rąk szefa MON pułkownik Grzegorz Kaliciak, w roku 2004 dowódca obrony City Hall w Karbali podczas misji w Iraku.  
             

 Szef MON zwracając się do weteranów podziękował im za zaangażowanie i służbę, która jest doceniana przez zagranicznych sojuszników. "Dziękuje wam za godne reprezentowanie Polski poza granicami naszego kraju. Dziękuję wam za postawę; za postawę będącą synonimem odwagi, poświęcenia i godności' - mówił szef MON.  Mariusz Błaszczak przypomniał, że w ubiegły wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o weteranach. Przewiduje ona między innymi wyższe dodatki dla poszkodowanych, także tych z uszczerbkiem na zdrowiu od 1 do 9 procent. Przepisy rozszerzają także zakres pomocy medycznej dla weteranów. W Wojskowym Instytucie Medycznym powstanie oddział, który będzie zajmował się leczeniem żołnierzy poszkodowanych. Weterani dostaną też zniżki na transport publiczny, do obiektów sportowych oraz do kin i muzeów. 
             

Zaangażowanie żołnierzy Wojska Polskiego w operacje pokojowe poza granicami kraju sięga roku 1953. Przez prawie 66 lat, ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa. Podczas działań poza granicami kraju poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a przeszło 800 osób zostało rannych. W Afganistanie zginęło 44 Polaków, a z Iraku nie wróciło 22 polskich żołnierzy. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj