Apel, odznaczenia i piknik - atrakcje Dnia Weterana w Rzeszowie
fot. Archiwum

Msza w intencji żołnierzy poległych na misjach, apel pamięci, resortowe odznaczenia i medale oraz wojskowy piknik. To plan centralnych obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym roku weterani z całej Polski świętują w Rzeszowie. W obchodach weźmie udział minister obrony Mariusz Błaszczak. 

Od ośmiu lat weterani spotykają się w innym miejscu Polski. Obchody Dnia Weterana były, między innymi, we Wrocławiu, w Warszawie, Giżycku i Kielcach, teraz czas na Rzeszów. Z uczestnikami wojskowych misji będzie można spotkać się w parku Jedności Polonii z Macierzą, tuż obok pomnika generała Sikorskiego. 

Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownik Dariusz Lewandowski powiedział, że Dzień Weterana jest momentem, w którym przypomina się o tych ludziach i organizowane są zbiórki, między innymi, na protezy. Brygada w tym roku w Rzeszowie w ramach Dania Weterana, wystawi oddział reprezentacyjny.

Oprócz apelu pamięci, wyróżnień i odznaczeń, w trakcie uroczystości zostanie zaprezentowana drużyna weteranów, która za rok pojedzie do Hagi. Tam odbędą się igrzyska Invictus Games. Polacy w zawodach wezmą udział po raz drugi

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa wprowadziła, uchwalona w 2011 roku, ustawa o weteranach. Rok później 29 maja obchodzono po raz pierwszy to święto. 
Tego samego dnia przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj