Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa
fot. archiwum

W Rzeszowie rozpoczynają się dziś (31 maja, piątek) trzydniowe, centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Około południa do miasta dotrą uczestnicy rajdu rowerowego weteranów. Zostaną uroczyście powitani w 21. Batalionie Logistycznym.

Jutro (sobota) zaplanowano zawody strzeleckie dla weteranów o puchar Ministra Obrony Narodowej na poligonie w Nowej Dębie. Natomiast w niedzielę o 11.30 w Parku Jedności Polonii z Macierzą odbędzie się uroczysty Apel podczas którego weteranom wręczone zostaną odznaczenia oraz oraz odznaki honorowe.

Później, o godz.12.30 rozpocznie się Piknik Weterana, podczas którego można będzie obejrzeć sprzęt wojskowy,występy zespołów artystycznych, pokaz musztry paradnej oraz prezentację szkolenia realizowanego w ramach projektu „Wojownik”.

W uroczystościach w Rzeszowie weźmie udział kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, uczestników misji zagranicznych. Będą wśród nich także ci, którzy stoczyli walkę o Karbalę w Iraku. Była to największa bitwa polskich żołnierzy od zakończenia II wojny światowej. W tym roku minęła jej 15. rocznica.

Żołnierze będą też świętować w wielu garnizonach na terenie całego kraju. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa przypada 29 maja. Jest to święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także cywilów, którzy pełnili służbę poza krajem. Ustanowione przez Sejm, jest obchodzone od 2012 roku. Celem święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy weteranów, szczególnie tych, którzy zostali ranni w czasie pełnienia służby. W tym samym dniu obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Weteran to...

Weteranem działań poza granicami państwa jest osoba, która brała udział w działaniach - poza granicami państwa w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu - nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 60 dni. Status weterana ma kilkanaście tysięcy osób.

Dotychczas w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników wojska. Poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych. Szczególnie liczne straty Wojsko Polskie poniosło podczas misji w Afganistanie, gdzie zginęło 44 Polaków, a także w Iraku, z której nie wróciło 22 polskich żołnierzy.

W 2018 roku zadania w ramach misji realizowało prawie 2400 żołnierzy i ponad 100 pracowników wojska. Polacy biorą udział między innymi w misji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej, operacji wojskowej UE w rejonie środkowej części Morza Śródziemnego, są w składzie wielonarodowej brygady NATO w Rumunii oraz Republice Bułgarii, a także w misji NATO w Afganistanie.

Około 200 polskich żołnierzy jesienią ma się udać do Libanu w ramach misji pokojowej ONZ. Polska wycofała się z misji pokojowych Narodów Zjednoczonych 10 lat temu, teraz jednak władze uznały, że należy wrócić do takich operacji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj