Obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa
fot. archiwum

W Rzeszowie rozpoczynają się dziś (31 maja, piątek) trzydniowe, centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Około południa do miasta dotrą uczestnicy rajdu rowerowego weteranów. Zostaną uroczyście powitani w 21. Batalionie Logistycznym.

Jutro (sobota) zaplanowano zawody strzeleckie dla weteranów o puchar Ministra Obrony Narodowej na poligonie w Nowej Dębie. Natomiast w niedzielę o 11.30 w Parku Jedności Polonii z Macierzą odbędzie się uroczysty Apel podczas którego weteranom wręczone zostaną odznaczenia oraz oraz odznaki honorowe.

Później, o godz.12.30 rozpocznie się Piknik Weterana, podczas którego można będzie obejrzeć sprzęt wojskowy,występy zespołów artystycznych, pokaz musztry paradnej oraz prezentację szkolenia realizowanego w ramach projektu „Wojownik”.

W uroczystościach w Rzeszowie weźmie udział kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, uczestników misji zagranicznych. Będą wśród nich także ci, którzy stoczyli walkę o Karbalę w Iraku. Była to największa bitwa polskich żołnierzy od zakończenia II wojny światowej. W tym roku minęła jej 15. rocznica.

Żołnierze będą też świętować w wielu garnizonach na terenie całego kraju. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa przypada 29 maja. Jest to święto żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także cywilów, którzy pełnili służbę poza krajem. Ustanowione przez Sejm, jest obchodzone od 2012 roku. Celem święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy weteranów, szczególnie tych, którzy zostali ranni w czasie pełnienia służby. W tym samym dniu obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Weteran to...

Weteranem działań poza granicami państwa jest osoba, która brała udział w działaniach - poza granicami państwa w ramach misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu - nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 60 dni. Status weterana ma kilkanaście tysięcy osób.

Dotychczas w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników wojska. Poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, ponad 800 zostało rannych. Szczególnie liczne straty Wojsko Polskie poniosło podczas misji w Afganistanie, gdzie zginęło 44 Polaków, a także w Iraku, z której nie wróciło 22 polskich żołnierzy.

W 2018 roku zadania w ramach misji realizowało prawie 2400 żołnierzy i ponad 100 pracowników wojska. Polacy biorą udział między innymi w misji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej, operacji wojskowej UE w rejonie środkowej części Morza Śródziemnego, są w składzie wielonarodowej brygady NATO w Rumunii oraz Republice Bułgarii, a także w misji NATO w Afganistanie.

Około 200 polskich żołnierzy jesienią ma się udać do Libanu w ramach misji pokojowej ONZ. Polska wycofała się z misji pokojowych Narodów Zjednoczonych 10 lat temu, teraz jednak władze uznały, że należy wrócić do takich operacji.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj