Mieszkańcy zalanych przez powódź domów mogą liczyć na pomoc finansową. Gmina Wadowice Górne w powiecie mieleckim już rozpoczęła wypłatę zasiłków w wysokości 6 tysięcy złotych. Mieszkańcy straty powinni zgłaszać w gminie, ale komisje same docierają do poszkodowanych - informuje wójt gminy Wadowice Górne w powicie mieleckim Michał Deptuła. W każdej komisji pracuje m.in. sołtys, który zna teren i mieszkańców.

Gmina czeka na wytyczne z urzędu wojewódzkiego równocześnie licząc straty w infrastrukturze. Już wiadomo, że w Izbiskach została zniszczona jeszcze nie oddana sieć kanalizacyjna, budowana ze wsparciem unijnym. Pomoc przy przesunięciu terminu rozliczenia projektu zapewnił marszałek województwa. 

Gmina przygotowuje się też do powołania komisji szacującej straty w rolnictwie i zabudowie gospodarskiej dodaje wójt Wadowic Górnych. Jednak nie wiadomo jeszcze jakie kwoty zasiłków będą wypłacane.

Tymczasem Sejmik województwa nie przyjął uchwały w sprawie uruchomienia pomocy finansowej dla gmin poszkodowanych w powodzi. Marszałek województwa zapewnia, że gminy otrzymają wsparcie, gdy zostanie zakończona akcja powodziowa i będą przeliczone straty jakie poniosły samorządy. Wówczas sejmik podejmie stosowne uchwały nawet w trybie nadzwyczajnym.

Ponadto marszałek województwa zwrócił się o pomoc do wszystkich samorządów w regionie i nie tylko, by wsparły te dotknięte powodzią oraz do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju o uruchomienie funduszu solidarności, który jest przewidziany na takie klęski. Samorząd stara się także o możliwości przekazania pieniędzy samorządom na zniszczona infrastrukturę z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj