Historia rodziny Szylarów - reportaż okraszony animacją w naszej rozgłośni
fot. Jan Niemaszek

W niezwykłym przedsięwzięciu mieli okazję wziąć udział widzowie Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów. W naszym studiu koncertowym im. Tadeusza Nalepy wysłuchali reportażu radiowego, którego emisji towarzyszył pokaz specjalnie przygotowanej animacji.

Autorami reportażu "Bejt znaczy dom", w którym opowiedziana została historia uratowania żydowskiej rodziny Weltzów przez polską rodzinę Szylarów z Markowej w czasie okupacji niemieckiej, są dziennikarze naszej Rozgłośni Agnieszka Lipska i Adam Głaczyński.

Autorem formy wizualnej jest malarz i grafik Mikołaj Birek z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Jak powiedziała nam dr Anna Stróż dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej w Markowej, to ambitne przedsięwzięcie wpisuje się w działania prowadzone także przez Muzeum. "Mamy tu do czynienia z typową historią mówioną opowiedzianą przez świadka historii, którą Muzeum może wykorzystać w swojej działalności badawczej, a połączenie nagrania audio i wizualizacji sprawia, że można tę realizację użyć w działaniach edukacyjnych" - stwierdziła dyrektor Muzeum.

Narratorem w reportażu "Bejt znaczy dom" jest Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat, a w wizualizacji zostały wykorzystane m.in. materiały z archiwum Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Widzowie zgromadzeni na spektaklu w naszym studiu koncertowym przyjęli prezentację głośnymi brawami.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj