Podkarpacie: Przygotowania do fali kulminacyjnej na Wiśle [AKTUALIZACJA]
fot. Archiwum

Straż pożarna, policja i wojsko  walczą ze skutkami powodzi w województwie podkarpackim.  Z magazynów przeciwpowodziowych  wydano dotąd ponad pół miliona worków, 700 m rękawów przeciwpowodziowych, także automatyczną ładowarkę do piasku oraz osuszacze.  Tak wspierane  są  działania  samorządów, strażaków i pracowników wód polskich.

Mimo ustabilizowania się sytuacji na na południu województwa nadal dla wszystkich powiatów - do jutra do 6 rano obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3, czyli najwyższego stopnia dotyczące wezbrania wód na rzekach Wisła i  Łęg.

Na Wiśle przemieszcza się fala wezbraniowa. Najwyższe stany prognozowane są w godzinach wieczornych. Przewiduje się  przekroczenie stanów alarmowych. Trwa zabezpieczanie wałów na Wiśle i jej dopływach.

Na rzece Łęg - to bezpośredni dopływ Wisły - prognozowany jest dalszy wzrost poziomu wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego. W gminie Gębów w powiecie tarnobrzeskim  jest w w tej chwili  najtrudniejsza sytuacja, lokalnie zalane są drogi oraz posesje. Natomiast na  zbiornikach retencyjnych: Besko na Wisłoku, Klimkówka na Ropie i Solina na Sanie zachowane są  rezerwy powodziowe. Podtrzymane jest  pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów: jasielskiego, dębickiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego, kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego, Tarnobrzega, krośnieńskiego, Krosna, strzyżowskiego, rzeszowskiego, Rzeszowa i stalowowolskiego.

IMGW przewiduje przelotne opady deszczu oraz ogólną poprawę pogody.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany 25 Maj, 2019

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj