Podtopione są domy - zalane drogi. Przez Podkarpacie przechodzą kolejne nawałnice. Front burzowy od godziny 22 przesuwał się od powiatu ropczycko- sędziszowskiego przez strzyżowski, brzozowski  i krośnieński. Mocno pada w tarnobrzeskim i stalowowolskim. 

Dyżurny podkarpackiej Komendy Straży Pożarnej poinformował, że strażacy cały czas otrzymują zgłoszenia. Usuwają wodę z zalanych gospodarstw oraz dróg.

Policja podaje, że utrudnienia są m.in w powiecie stalowolskim  na drodze wojewódzkiej w miejscowości  Stany  w gm Bojanów.   Strażacy układają tam wał przeciwpowodziowy. W  Brzozowie    zamknięta jest droga  wojewódzka  886 w kierunku Sanoka. Woda zalała także drogę wojewódzką nr 861 w Jeżowem - tam również trzeba korzystać z objazdów. 

  Nadal  rośnie poziom wód w rzekach. trudna od kilku dni sytuacja nie poprawia się. W zlewni Wisłoki stany alarmowe są przekroczone na  4 stacjach  w okolicy Jasła i Mielca. 

Alarm przeciwpowodziowy  obowiązuje w całym powiecie kolbuszowskim, w gminie   Żyraków i Czarna w powiecie dębickim oraz w samej Dębicy, w gminie Wadowice Górne w powiecie Mieleckim, w gminie Bojanów w powiecie Stalowowolskim oraz w mieście i gminie Ropczyce. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w 6 powiatach. 

 W całym regionie do godz. 12 obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia o spodziewanych dalszych wzrostach poziomu wody w strefie stanów wysokich w zlewniach: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka i przekroczonych stanach ostrzegawczych również na Wiśle, a w dalszej kolejności także stanów alarmowych.

Do godziny 18   obowiązuje z koeli ostrzeżenie 1 stopnia dotyczące  silnego deszczu z burzami - może im towarzyszyć porywisty wiatr do 60 km/h.   

Miejscowości w powiecie mieleckim, które najbardziej ucierpiały w podczas powodzi odwiedził wieczorem prezydent Andrzej Duda.  Był  w Wadowicach Dolnych, w Izbiskach, oraz w Jamach-Przybysz, gdzie w środę był również był premier Mateusz Morawiecki. Prezydent podziękował wszystkim, którzy pracują, pomagają, wspierają działania ratunkowe. Szczególnie dziękował najmłodszym strażakom ochotnikom. Podtrzymał także deklaracje premiera o wsparciu finansowym z budżetu państwa. 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 17 Sie, 2019
  Kasprzak i Tyszka liderami PSL - Kukiz 15
  Kasprzak i Tyszka liderami PSL - Kukiz 15
  Mieczysław Kasprzak z PSL w okręgu krośnieńsko - przemyskim a w rzeszowsko - tarnobrzeskim wicemarszałek Sejmu  Stanisław Tyszka z Kukiz...
 • 17 Sie, 2019
  Mieszkańcy Podkarpacia zgłaszają zagrożenia
  Mieszkańcy Podkarpacia zgłaszają zagrożenia
  Podkarpaccy policjanci przyjęli blisko 60 tys zgłoszeń dotyczących niebezpiecznych miejsc i zagrożeń. Połowa została potwierdzona.  Trzy lata temu powstała  Krajowa ...
 • 16 Sie, 2019
  Asystenci pomogą niewidomym
  Asystenci pomogą niewidomym
  Około 50 osób niewidomych z Podkarpacia przystąpiło do programu "Asystent moimi oczami". Dzięki temu łatwiej jest im funkcjonować w codziennym życiu. Asystent...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj