W powiecie mieleckim trwa walka z powodzią (Aktualizacja)
Fot M.Iwanicka

Po trwającej od ponad dobę akcji uszczelniona została wyrwa w grobli stawu w Izbiskach k. Mielca. Zablokowany został wypływ wody. Aktualnie trwa stabilizacja zabezpieczenia" – powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja."Szeroką na siedem-osiem metrów wyrwę żołnierze, a wcześniej strażacy zasypali m.in. kamieniami i gruzem.

W Wadowicach Górnych wciąż trwa walka z żywiołem. Strażacy przede wszystkim zabezpieczają przed zalaniem kolejne  posesje, układają worki  z piaskiem, w niektórych budynkach trwa pompowanie wody z zalanych piwnic - W Izbiskach na polecenie komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej powołano dziś sztab akcji. Jego zadaniem jest koordynowanie akcji na terenie tego powiatu – powiedział nam rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.

Do powiatu mieleckiego skierowano dodatkowe 20 zastępów strażaków PSP, którzy pomagają lokalnym ratownikom. "Pojechało też 11 pomp o zwiększonej wydajności. Mają one pomóc przy wypompowywaniu rozlewisk" – mówił Betleja.

Po podtopieniu w nocy z wtorku na środę zamknięte dla turystów jest Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Woda zalała m.in. zaplecze techniczne, dwie muzealne zagrody. Na terenie skansenu uszkodzone i zamulone zostały też alejki i parking.

Trwa usuwanie skutków, sprzątanie i szacowanie strat. W związku z tym muzeum jest zamknięte. Jeśli nie załamie się znowu pogoda, muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających w najbliższą niedzielę – powiedział dyrektor Jacek Bardan.

Aktualnie na Podkarpaciu alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w całym powiecie kolbuszowskim; w gminach Dębica, Żyraków i Czarna w pow. dębickim; gminie Wadowice Górne w pow. mieleckim oraz w gminie Bojanów w pow. stalowowolskim. 

(na podst. PAP)

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 18 Sie, 2019
  Lokator poszkodowany w pożarze mieszkania.
  Lokator poszkodowany w pożarze mieszkania.
  W Przemyślu trwa ustalanie przyczyn nocnego pożaru mieszkania na 3 pietrze w budynku wielorodzinnym przy ul. Reymonta. Strażacy otrzymali zgłoszenie...
 • 17 Sie, 2019
  Na rowerach do Gdańska w 25 godzin
  Na rowerach do Gdańska w 25 godzin
  Dla dzieci chorych na raka pokonali na rowerze dystans z Rzeszowa do Gdańska. To kolejna odsłona akcji "Zajedź raka", w...
 • 17 Sie, 2019
  Dziecko porzucone w "Oknie Życia"
  Dziecko porzucone w "Oknie Życia"
  W  "Oknie Życia",  prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Sercanek w Rzeszowie,  ktoś zostawił dziecko. Siostra Dominika  dźwięk dzwonka sygnalizującego, że ktoś...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj