W Wadowicach walczą z przerwaną groblą. Premier deklaruje pomoc
Wadowice Górne fot. Serwis Samorządu Województwa

W 4 podkarpackich gminach nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. To Czarna i Żyraków w powiecie dębickim, gmina Kolbuszowa, oraz Wadowice Górne w powiecie mieleckim. W kilkunastu gminach i powiatach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Wadowice, gdzie od wczoraj trwa uszczelnianie przerwanej grobli powiedział nam Mieczysław Misiuda z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W ciągu ostatnich dwóch dni w wyniku intensywnych opadów deszczu i utrudnionego spływu wód z obszarów równinnych doszło do podtopień 560 budynków – w szczególności na terenie powiatów położonych w zlewni Wisłoki tj. pow. mieleckiego, kolbuszowskiego i dębickiego. W kilku przypadkach prowadzona była ewakuacja. W ostatniej dobie odnotowano ponad 772 interwencji jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Działania straży polegały przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic, budynków oraz posesji, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych, ograniczaniu rozlewisk poprzez układanie worków z piaskiem.

Na Podkarpaciu obowiązują do godz. 18.00 ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii dotyczące silnego deszczu z burzami.

Wieczorem Premier Mateusz Morawiecki odwiedził gminę Wadowice Górne, na terenie której trwa akcja uszczelniania przerwanej grobli. Premierowi towarzyszyli Komendant Główny Straży Pożarnej Leszek Suski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek województwa Władysław Ortyl.

Szef rządu zadeklarował udzielenie pomocy poszkodowanym. Podziękował mieszkańców, którzy solidarnie sobie pomagają i podkreślił ważną rolę, jaką odegrały w akcji na zagrożonych terenach Państwowa Straż Pożarna, wojsko i policja.

Minister obrony poinformował, że wojsko jest gotowe, by nieść pomoc poszkodowanym przez skutki ulewnych deszczy. W Nisku, Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Żołnierze pomagają m.in. przy uszczelnianiu grobli w gminie Wadowice Górne.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 05 Gru, 2019
  Mieleckie pogotowie ratunkowe ma nowego szefa
  Mieleckie pogotowie ratunkowe ma nowego szefa
  Grzegorz Gałuszka został nowym szefem mieleckiego pogotowia ratunkowego. Stanowisko to objął po rozstrzygnięciu konkursu ogłoszonego przez powiat mielecki. Grzegorz Gałuszka...
 • 05 Gru, 2019
  W Mielcu działa już szpitalna Poradnia Diabetologiczna
  W Mielcu działa już szpitalna Poradnia Diabetologiczna
  W Mielcu ruszyła szpitalna Poradnia Diabetologiczna. To odpowiedź na prośby osób chorych na cukrzycę i środowisk skupionych wokół miejscowego Koła...
 • 04 Gru, 2019
  Mielec przyjazny firmom
  Mielec przyjazny firmom
  Mielec zajął 20 miejsce  w ogólnopolskim  rankingu miast przyjaznych firmom . To jednocześnie najwyższe miejsce wśród miast Podkarpacia. Zestawienie przygotował...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj