W Wadowicach walczą z przerwaną groblą. Premier deklaruje pomoc
Wadowice Górne fot. Serwis Samorządu Województwa

W 4 podkarpackich gminach nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. To Czarna i Żyraków w powiecie dębickim, gmina Kolbuszowa, oraz Wadowice Górne w powiecie mieleckim. W kilkunastu gminach i powiatach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminie Wadowice, gdzie od wczoraj trwa uszczelnianie przerwanej grobli powiedział nam Mieczysław Misiuda z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W ciągu ostatnich dwóch dni w wyniku intensywnych opadów deszczu i utrudnionego spływu wód z obszarów równinnych doszło do podtopień 560 budynków – w szczególności na terenie powiatów położonych w zlewni Wisłoki tj. pow. mieleckiego, kolbuszowskiego i dębickiego. W kilku przypadkach prowadzona była ewakuacja. W ostatniej dobie odnotowano ponad 772 interwencji jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Działania straży polegały przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic, budynków oraz posesji, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych, ograniczaniu rozlewisk poprzez układanie worków z piaskiem.

Na Podkarpaciu obowiązują do godz. 18.00 ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii dotyczące silnego deszczu z burzami.

Wieczorem Premier Mateusz Morawiecki odwiedził gminę Wadowice Górne, na terenie której trwa akcja uszczelniania przerwanej grobli. Premierowi towarzyszyli Komendant Główny Straży Pożarnej Leszek Suski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek województwa Władysław Ortyl.

Szef rządu zadeklarował udzielenie pomocy poszkodowanym. Podziękował mieszkańców, którzy solidarnie sobie pomagają i podkreślił ważną rolę, jaką odegrały w akcji na zagrożonych terenach Państwowa Straż Pożarna, wojsko i policja.

Minister obrony poinformował, że wojsko jest gotowe, by nieść pomoc poszkodowanym przez skutki ulewnych deszczy. W Nisku, Mariusz Błaszczak wziął udział w odprawie z dowódcami wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Żołnierze pomagają m.in. przy uszczelnianiu grobli w gminie Wadowice Górne.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 21 Lip, 2019
  Uwaga na burze
  Uwaga na burze
  IMGW ostrzega mieszkańców Podkarpacia przed silnymi burzami z gradem. Prognozowane są również opady deszczu - lokalnie do 50 mm, oraz...
 • 18 Lip, 2019
  W Mielcu montują miejskie "poidełka"
  W Mielcu montują miejskie "poidełka"
  Na ulicach Mielca trwa montaż urządzeń do czerpania wody pitnej, czyli sieci miejskich źródełek, które zapewnią mieszkańcom dostęp do bezpłatnej...
 • 17 Lip, 2019
  Dyjak pamięci Gintrowskiego na festiwalu w Mielcu
  Dyjak pamięci Gintrowskiego na festiwalu w Mielcu
  To będzie nowe muzyczne odczytanie pieśni Przemysława Gintrowskiego. Wieczorem mieleckiej publiczności zaprezentuje się Marek Dyjak. Ceniony piosenkarz i kompozytor zaprezentuje...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj