O potrzebie ratowania "Matki sandomierskich kościołów"
fot. W.Piasek

O potrzebie ratowania Bazyliki Katedralnej rozmawiano na konferencji naukowej w Sandomierzu. Zwana "Matką sandomierskich kościołów" Bazylika jest jednym z najstarszych obiektów architektury sakralnej w Polsce. Prowadzone tam zabiegi konserwatorskie są kontynuacją projektu realizowanego w latach 2008-2011.

II etap prac, rozpoczętych w lipcu ubiegłego roku, obejmuje elementy dekoracyjne wnętrza świątyni. Dotychczas wykonano kompleksowy remont nawy głównej, na ukończeniu jest remont nawy północnej i trwają już prace w nawie południowej. Odnowione zostały m.in. ołtarze, cenne obrazy oraz Polichromia Jana Bukowskiego na której widnieje tekst Bogurodzicy. Zabiegom konserwatorskim poddawane są również witraże w 12 oknach.

Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że ratowanie gotyckiej świątyni jest nie tylko sprawą tamtejszej Diecezji, dlatego działania konserwatorskie wspiera m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W prowadzone tam prace angażują się też naukowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Bezcenną wartość historyczną, kulturową i artystyczną wnętrza gotyckiej Katedry w Sandomierzu podkreślał też profesor Paweł Pencakowski z krakowskiej ASP.

II etap prac konserwatorskich w bazylice ma być zrealizowany do końca tego roku, a jego wartość wyniesie ponad 8 mln. złotych. Bazylikę Katedralną w Sandomierzu zwiedza około 100 tysięcy turystów rocznie.

o pracach przy konserwacji Bazyliki przeczytasz także TUTAJ

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj