35. rocznica śmierci szefa wywiadu Armii Krajowej z Pstrągowej
fot. wikipedia / Centralne Archiwum Wojskowe

Dziś 35. rocznica śmierci pochodzącego z Pstrągowej Kazimierza Iranek-Osmeckiego, legionisty, cichociemnego, szefa wywiadu Armii Krajowej.

Funkcję tę pełnił od stycznia 1944 roku. Wywiad pod jego kierownictwem odniósł spore sukcesy w rozpracowywaniu "cudownej broni Hitlera" V1 i V-2 testowanej przez hitlerowców m.in. na poligonie w Bliźnie na Podkarpaciu.

Kazimierz Iranek - Osmecki brał udział w Powstaniu Warszawskim, choć jako szef wywiadu AK uważał termin jego wybuchu za przedwczesny.

Iranek-Osmecki był absolwentem II gimnazjum w Rzeszowie oraz adiutantem bohatera legionowego płk. Leopolda Lisa - Kuli. Był świadkiem śmiertelnego postrzału jaki otrzymał jego dowódca po bitwie pod Torczynem. Jest patronem jednej z rzeszowskich ulic.

Po II wojnie światowej Kazimierz Iranek - Osmecki mieszkał na emigracji - w Londynie, gdzie m.in. zarządzał archiwum Armii Krajowej. Był jednym z założycieli Studium Polski Podziemnej utworzonej w 1947. Zmarł 22 maja 1984 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 15 Wrz, 2019
  80 rocznica bitwy pod Oleszycami
  80 rocznica bitwy pod Oleszycami
  W Dachnowie w pow. lubaczowskim dziś drugi dzień obchodów 80. rocznicy bitwy pod Oleszycami – Dachnowem. Punktem kulminacyjnym uroczystości będzie w...
 • 14 Wrz, 2019
  200 lat Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu
  200 lat Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu
  Rodzina Dzieduszyckich, mieszkańcy Zarzecza oraz eksperci świętują jubileusz 200-lecia istnienia tamtejszego Pałacu. Pierwszy bal w nowych wnętrzach jego właścicielka Magdalena...
 • 13 Wrz, 2019
  Uhonorowano kpt Pika - bohatera Rzeczpospolitej Iwonickiej
  Uhonorowano kpt Pika - bohatera Rzeczpospolitej Iwonickiej
  Dziesiątki mieszkańców Iwonicza Zdroju wzięły udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamięci kpt. Eugeniusza Werensa ps. Pik. To dowódca oddziału AK który...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj