Alarmy przeciwpowodziowe na Podkarpaciu
Droga nr 9 w Kolbuszowej Fot. Krzysztof Mroczka

Po intensywnych opadach deszczu rośnie poziom wód w rzekach.  Alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie dębickim w gminie Czarna, w powiecie kolbuszowskim w gminie Kolbuszowa oraz w powiecie mieleckim w gminie Wadowice Górne. 

Strażacy przez całą noc byli wzywani do podtopionych domów i budynków gospodarczych. Niespokojnie było  m.in w Jaśle  i sąsiednich gminach:   Kołaczycach, Skołyszynie,  Brzyskach.

Zalanych przez wodę zostało kilka odcinków dróg. Nieprzejezdny jest m.in. fragment drogi krajowej nr 9 w okolicach Kolbuszowej Dolnej wprowadzono objazdy drogą wojewódzką 875 przez Świerczów i Cmolas, woda zalała także odcinek drogi wojewódzkiej 986 w miejscowości Okonin między Ropczycami a Wielopolem Skrzyńskim oraz fragmenty dogi powiatowej w Wadowicach Górnych oraz lokalnej w Bobrowej między Żyrakowem a Przecławiem.

Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono w powiecie jasielskim, dla części powiatu mieleckiego w gminie Radomyśl Wielki, w gminie Mielec oraz w samym Mielcu oraz w gminie Przecław i Czermin, w powiecie dębickim w gminie Jodłowa Brzostek i Żyraków a także w powiecie ropczycko sędziszowskim w gminiach Ropczyce i Iwierzyce.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że  woda przekracza stany alarmowe w kilku miejscach

 Na Wisłoce  w Żukowie i Krajowicach oraz  Ropie w Topolinach,  i Grabince w Głowaczowej.

Stany ostrzegawcze przekroczone są  na Wisłoce w Łabuziach koło Pilzna , na Jasiołce w Jaśle i  na rzece Breń w Wampierzowie (powiat mielecki)

Na Wisłoku utrzymują się   stany wysokie. Lokalnie przekroczone są  ostrzegawcze:  w Iskrzyni, Krośnie i Żarnowej . Stan alarmowy  jest przekroczony na rzece Stobnica  w Godowej 

Najbardziej stabilna sytuacja jest na Sanie - tam stany wód utrzymują się strefie stanów wysokich i średnich

Do godziny 10 obowiązuje ostrzeżenie 3 - najwyższego stopnia, przed intensywnymi opadami deszczu i burzami w powiatach: dębickim, kolbuszowskim, mieleckim, ropczycko-sędziszowskim, tarnobrzeskim i w samym Tarnobrzegu.

Ostrzeżenie 2 stopnia obowiązuje w pozostałej części Podkarpacia.

Do godziny 12 obowiązuje też ostrzeżenie 2 stopnia przez wzrostem stanów wód w rzekach. Dotyczy zlewni: Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj