Regionalne Konsorcjum Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej, które utworzono w marcu tego roku w Rzeszowie, otrzymało wsparcie. Dzięki porozumieniu o współpracy między województwem podkarpackim a Stowarzyszeniem NEREUS, regionalne instytucje publiczne odpowiedzialne za bezpieczeństwo np. powodziowe, czy ochronę środowiska będą mogły korzystać z technologii kosmicznych. Możliwa będzie też współpraca z podkarpackimi przedsiębiorstwami, poddostawcami branż lotniczej i kosmicznej.

Stowarzyszenie NEREUS to sieć, która skupia 25 regionów z dziewięciu krajów z Europy. Regiony te uczestniczyły m.in. w budowie dwóch systemów kosmicznych – obserwacji Ziemi Copernicus i nawigacji satelitarnej Galileo. Codziennie posługujemy się tymi aplikacjami kosmicznymi, jest ich ok. 30 tys. Są wykorzystywane w różnych branżach, np. w rolnictwie, w lotnictwie czy w transporcie.

Porozumienie o współpracy pomiędzy województwem podkarpackim a Stowarzyszeniem NEREUS podpisano podczas Podkarpackiego Forum Innowacji "Lotnictwo i kosmonautyka "w Centrum Wystawienniczym G2A Arena w Jasionce.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj