Przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej w Rzeszowie o dotacjach unijnych dla rolników
Fot. Iwona Piętak

O łatwiejszym dostępie do pieniędzy unijnych dla rolników rozmawiali w Rzeszowie przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Debata dotyczyła Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Urzędnicy agencji płatniczych obsługujących rolników, chcą uproszczenia procedur związanych z ubieganiem się przez nich o dofinansowanie z Unii - powiedziała na konferencji prasowej Maria Fajger, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi również o zmianę sposobu rozliczania rolników z realizacji programów pomocowych.

Przedstawiciele państw biorący udział w rzeszowskiej konferencji wyrazili nadzieję, że wspólne działanie i wymiana doświadczeń wpłyną na rozwój rolnictwa w ich krajach.

Jak stwierdził na konferencji prasowej przedstawiciel Węgier Miklós Lelkes, w jego kraju problemem jest podeszły wiek rolników, dlatego liczy na to, że o dofinansowanie będą aplikować młodzi mieszkańcy wsi.

Z kolei przedstawiciel Słowacji Juraj Kożuch zwrócił uwagę na to, że rolnicy z krajów Grupy Wyszehradzkiej mogą udanie konkurować pod względem produkcji rolnej z kolegami z Europy Zachodniej.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich zakłada poprawę konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Realizacja programu zaplanowana jest do 2020 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 20 Sty, 2021
  Śmierć bezdomnego z Rzeszowa
  Śmierć bezdomnego z Rzeszowa
  45-letni bezdomny z Rzeszowa zmarł prawdopodobnie z powodu wychłodzenia organizmu. Ciało mężczyzny  znaleźli wczoraj po południu policjanci sprawdzający pustostan przy ul....
 • 20 Sty, 2021
  Brony i kolce znowu w lesie
  Brony i kolce znowu w lesie
  Kolejne groźne kolce znaleziono w lesie niedaleko Rzeszowa. Na zaostrzone pręty zbrojeniowe wbite w kawałek drewna natrafił spacerowicz. Powiadomiona o...
 • 19 Sty, 2021
  Zamelduj się w Rzeszowie
  Zamelduj się w Rzeszowie
  W Rzeszowie ruszyła akcja zachęcania mieszkańców do zameldowania się w stolicy regionu. Magistrat uważa, że najlepszym sposobem jest bezpośrednia rozmowa....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj