Wycinka drzew na tarnobrzeskim cmentarzu wstrzymana
fot. W. Piasek

Samorządowe Kolegium Odwoławcze wstrzymało wycinkę drzew na cmentarzu parafialnym przy Wisłostradzie w Tarnobrzegu.

Do SKO wpłynął sprzeciw tarnobrzeskiej Prokuratury Rejonowej w sprawie decyzji miasta zezwalającej na masowe usuwanie drzew w obrebie tej nekropolii. Zdaniem prokuratury zezwolenie na wycinkę zostało wydane z rażącym naruszeniem przepisów prawa.

Chodzi m.in. o okres lęgowy ptaków, brak opinii biegłego dendrologa oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Prokuratura wniosła o całkowite unieważnienie wspomnianej decyzji miejscowego magistratu.

O usunięcie ponad stu drzew wnioskował administrator cmentarza uzasadniając, że rozbudowany system korzeni niszczy grobowce a spadające w czasie nawałnic gałęzie stanowią zagrożenie dla ludzi. Kolejny z podawanych argumentów to prośby o uporządkowanie drzewostanu kierowane do parafii przez mieszkańców, którzy opiekują się grobami swoich bliskich.

Ostatecznie miasto wydało zgodę na wycięcie 76 drzew z czego 58 zupełnie zdrowych. Administrator cmentarza dostał na to czas do końca marca 2020 roku, jednak wycinka ruszyła " z marszu", w pełni wiosny. Jej zablokowanie przez SKO jest nieprawomocne.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • bb 20 Maj, 2019

    Co to znaczy, ze Pan Pawlik nie mogl odmowic proboszczowi wycinki? Czyzby dlatego ze to proboszcz? Nie zasiegnal nigdzie opini, tylko wydal decyzje bez mrugniecia okiem. Proboszcz tez glupio sie tlumaczy, ze firma nie bedzie czekala do jesieni. Jezeli firma wiosna wie, ze na jesien ma zlecenie to tak ustawia prace i tak przyjmuje zlecenia, zeby termin jesiennej wycinki miala zarezerwowany. Ja rozumiem, ze proboszcz nie jest ornitologiem, ale dzieci wiedza, ze okres legowy ptakow to wiosna.Ja tez na tym cmentarzu mam Tatusia i do glowy by mi nie przyszlo, zeby narzekac na sprzatanie pomnika z lisci, galazek czy po ptakach. Wycinanie zdrowych drzew to gwalt na naturze. Dla mnie skandal. Plakac sie chce widzac ta rzez

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj