Noc Muzeów na Podkarpaciu. Co? Gdzie? Kiedy?
Ekspozycja w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie fot. archiwum

Atrakcyjny jest program Nocy Muzeów w naszym regionie. Muzea i inne placówki kultury zapraszają 18 maja nie tylko na nocne zwiedzanie swoich ekspozycji, ale i do udziału w koncertach, warsztatach i wystawach.

W Mielcu w Muzeum Historii Regionalnej Pałacyk Oborskich odbędzie się zagadkowa Noc Muzeów pod hasłem "Odkrywamy tajemnice sacrum". W programie - warsztaty witrażu dla uczestników w różnym wieku, wystawa i prezentacja multimedialna poświęcona kościołom ziemi mieleckiej, a o godz. 22:00 rozpocznie się nocne odsłanianie tajemnic Bazyliki mniejszej w towarzystwie przewodnika.

Z kolei w Muzeum Historii Fotografii Jadernówka, oddziale mieleckiego Muzeum, o godz. 12:00 zaczną się zajęcia plastyczne dla najmłodszych, jacy będą sklejać modele XIX-wiecznych urządzeń optycznych, będzie też studio portretu salonowego, a o godz. 18:00 zaplanowano spotkanie z Wojciechem Plewińskim, niekwestionowaną postacią fotografii powojennej. Wieczór wypełni koncert krakowskiej formacji MORIBUNDA, a po nim projekcja filmu "Sól ziemi" o znakomitym brazylijskim fotografie Sebastiao Salgado.

W Przemyślu Noc Muzeów organizuje Muzeum Ziemi Przemyskiej, Muzeum Dzwonow i Fajek, Muzeum Archidiecezjalne i Związek Ukraińców w Polsce.

W Europejską Noc Muzeów warto się wybrać do Żołyni, gdzie można będzie zwiedzić zabytkową kamienicę pod adresem Rynek 1. To dawny dom rodziny Dąbrowskich, znakomitych rzeźbiarzy w drewnie, tworzących w tej miejscowości na przełomie XIX i XX wieku.

Na Noc Muzeów 18 maja zaprasza też Muzeum Pamięci Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Współorganizatorem wydarzenia są: IPN i Instytut Pileckiego. Głównym punktem programu będzie spotkanie z udziałem ambasadora RP w Szwajcarii na temat tzw. Grupy berneńskiej, czyli grupy dyplomatów polskiego i żydowskiego pochodzenia, jacy w czasie II wojny światowej zaangażowali się w pomoc Żydom.

Swoje podwoje dla miłośników nocnego zwiedzania otworzy w tę sobotę Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Będzie można zwiedzać ekspozycję placówki i wziąć udział m.in. w wycieczce śladami historii tego miasta.

Noc Muzeów organizuje również Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, a zwiedzać będzie można zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe. Można się też udać na nocne zwiedzanie Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Kamienica Orsettich w Jarosławiu zaprasza także na koncerty oraz wieczorne wycieczki do Hawłowic i Pruchnika.

W noc Muzeów czynne będzie również Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej, a także placówki muzealne w Rzeszowie. Szczegóły wszystkich przedsięwzięć Nocy Muzeów na Podkarpaciu można znaleźć na plakatach i stronach internetowych muzeów.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 19 Lip, 2019
  PGE ostrzega przed fałszywymi fakturami
  PGE ostrzega przed fałszywymi fakturami
  PGE Obrót ostrzega przed fałszywymi e-mailami wzywającymi do zapłaty rzekomych należności pod rygorem konsekwencji windykacyjnych. Rzecznik spółki Mariusz Majewski poinformował,...
 • 18 Lip, 2019
  "Król Lew" i "Hobbit"... po rzeszowsku
  "Król Lew" i "Hobbit"... po rzeszowsku
  Pochodzący z Rzeszowa Krzysztof Szczepański jest jednym z głównych animatorów najnowszej produkcji Disneya “Król Lew”. Jutro ten film wchodzi na...
 • 18 Lip, 2019
  W Mielcu montują miejskie "poidełka"
  W Mielcu montują miejskie "poidełka"
  Na ulicach Mielca trwa montaż urządzeń do czerpania wody pitnej, czyli sieci miejskich źródełek, które zapewnią mieszkańcom dostęp do bezpłatnej...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj