Co piąty nastolatek ma objawy depresyjne. Konferencja w Rzeszowie
fot. archiwum

Coraz więcej młodych ludzi zmaga się z problemami psychicznymi, jakie mają wpływ na ich codzienne życie. O tym, jak diagnozować depresję, autyzm, czy stany lękowe rozmawiali w Rzeszowie nauczyciele, psychoterapeuci, pedagodzy i rodzice.

Podczas debaty zostały przytoczone niepokojące dane, z których wynika, że co piąty nastolatek ma objawy depresyjne, 72% dzieci i młodzieży doświadczyło jakiejś formy przemocy, a co szósty nastoletni uczeń się okaleczał.

"Chcemy pomóc nauczycielom i rodzicom, by z kolei oni mogli pomóc dzieciom" - stwierdziła w rozmowie z nami organizatorka konferencji Dorota Dominik dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie. Według niej, dorośli powinni umieć wstępnie rozpoznać, czy za niewłaściwym zachowaniem dziecka, nie kryją się problemy emocjonalne.

Z kolei warszawski psychiatra dzieci i młodzieży dr nauk medycznych Artur Kołakowski zwrócił uwagę na depresję, jaka dotyka około 3 - 5 procent nastolatków. Według niego, młodym ludziom trudniej żyć z tą chorobą, bo nie mogą sami zdecydować o swoim leczeniu, jak to się dzieje w przypadku osób dorosłych.

Konferencja zorganizowana przez Poradnię nr 2 odbyła się w Rzeszowie już po raz szósty. Współorganizatorami były: Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Nadpobudliwością Ruchową.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj