Ruszyła procedura poszerzenia S19 Jasionka - Sokołów
Fot. jj

Firma Mosty Katowice wykona pierwszą dokumentację poszerzenia drogi S19 na 15-kilometrowym odcinku na północ od Rzeszowa. Trasa między Jasionką a Sokołowem Małopolskim ma w większości 3 pasy. Zostanie rozbudowana do 4 czyli będzie miała po 2 w każdym kierunku.

Dziś przy trasie - w Miejscu Obsługi Podróżnych w Stobiernej - podpisano umowę na wykonanie tzw koncepcji programowej. Obejmuje m.in badanie podłoża i wpływu inwestycji na środowisko. Zlecająca pracę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad zapłaci za dokumentację 3 mln zł. Koncepcja ma być gotowa za 1,5 roku. Na jej podstawie zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie rozbudowy drogi. Ten etap może się przeciągać w czasie m.in ze względu na ewentualne protesty. Sama realizacja trwa zwykle 3 lata.

 Szef rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski podkreśla, że trasa spełnia obecnie normy. Przy panującym na niej natężeniu ruchu (poniżej 20 tys pojazdów na dobę) może mieć 3 pasy (2+1). Droga jest jednak elementem większego projektu - Via Carpatia  o zasięgu europejskim, który w założeniu ma mieć na całej długości po 2 pasy w każdym kierunku.  Tarnawski dodaje, że inwestycja jest potrzebna, bo może to być w przyszłości jeden z bardziej obciążonych ruchem odcinków  ze względu na węzła z autostradą A4 w Rzeszowie. 

Fragment trasy, który zostanie objęty przebudową powstawał w 2 etapach - część do Stobiernej oddano do użytku w 2012 a do Sokołowa w 2017 roku. Wszystkie obiekty umieszczone w poprzek drogi (m in wiadukty) są przystosowane do jej poszerzenia - mają miejsce na dodatkowy pas. Problemem może być wiadukt w ciągu drogi w Nienadówce. Inżynierowie sprawdzą, czy można na nim zmieścić 4 pasy, czy też będzie to jedyne pozostawione zwężenie. Przebudowa na razie nie jest rozważana.

W uroczystości podpisania umowy wziął udział m.in europoseł PiS Tomasz Poręba, który od lat walczy o finansowanie Via Carpatii z funduszy europejskich. Przypomniał że za mniej więcej 2,5 roku mamy tą trasą jeździć do Lublina a w przyszłym roku powinna się rozpocząć budowa pierwszego odcinka na południe od Rzeszowa - do Babicy.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

 • 20 Lip, 2019
  Witają ale też ochronią w razie deszczu
  Witają ale też ochronią w razie deszczu
  Gmina Jaśliska w Beskidzie Niskim ma od dziś przydrożne "witacze". Niewielkie budowle z napisem "Gmina Jaśliśka wita" powstały przy wjeździe: jeden...
 • 20 Lip, 2019
  Maciej Karasiński: szachy rozwijają myślenie
  Maciej Karasiński: szachy rozwijają myślenie
  "Uśmiech mózgu".- tak na naszej antenie określił szachy popularyzator tej gry na Podkarpaciu Maciej Karasiński. Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony...
 • 19 Lip, 2019
  W Stasiówce i Stobiernej rozbudują kanalizcję
  W Stasiówce i Stobiernej rozbudują kanalizcję
  Po wieloletnich staraniach samorządu rozpoczęła się rozbudowa sieci kanalizacyjnej w wioskach Stasiówka i Stobierna w gminie Dębica. W ramach inwestycji dofinansowanej...

1 komentarz

 • Observator 15 Maj, 2019

  Dobre myślenie z tym poszerzeniem S-19 od Jasionki do Sokołowa Młp. Był to postęp, ale jazda slalomowa na tym odcinku ma trochę z koszmaru przy znacznym wytężeni że nie wykonano zaraz 4-pasmowej jezdni.
  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj