Ruszyła procedura poszerzenia S19 Jasionka - Sokołów
Fot. jj

Firma Mosty Katowice wykona pierwszą dokumentację poszerzenia drogi S19 na 15-kilometrowym odcinku na północ od Rzeszowa. Trasa między Jasionką a Sokołowem Małopolskim ma w większości 3 pasy. Zostanie rozbudowana do 4 czyli będzie miała po 2 w każdym kierunku.

Dziś przy trasie - w Miejscu Obsługi Podróżnych w Stobiernej - podpisano umowę na wykonanie tzw koncepcji programowej. Obejmuje m.in badanie podłoża i wpływu inwestycji na środowisko. Zlecająca pracę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad zapłaci za dokumentację 3 mln zł. Koncepcja ma być gotowa za 1,5 roku. Na jej podstawie zostanie ogłoszony przetarg na projekt i wykonanie rozbudowy drogi. Ten etap może się przeciągać w czasie m.in ze względu na ewentualne protesty. Sama realizacja trwa zwykle 3 lata.

 Szef rzeszowskiego oddziału GDDKiA Bogdan Tarnawski podkreśla, że trasa spełnia obecnie normy. Przy panującym na niej natężeniu ruchu (poniżej 20 tys pojazdów na dobę) może mieć 3 pasy (2+1). Droga jest jednak elementem większego projektu - Via Carpatia  o zasięgu europejskim, który w założeniu ma mieć na całej długości po 2 pasy w każdym kierunku.  Tarnawski dodaje, że inwestycja jest potrzebna, bo może to być w przyszłości jeden z bardziej obciążonych ruchem odcinków  ze względu na węzła z autostradą A4 w Rzeszowie. 

Fragment trasy, który zostanie objęty przebudową powstawał w 2 etapach - część do Stobiernej oddano do użytku w 2012 a do Sokołowa w 2017 roku. Wszystkie obiekty umieszczone w poprzek drogi (m in wiadukty) są przystosowane do jej poszerzenia - mają miejsce na dodatkowy pas. Problemem może być wiadukt w ciągu drogi w Nienadówce. Inżynierowie sprawdzą, czy można na nim zmieścić 4 pasy, czy też będzie to jedyne pozostawione zwężenie. Przebudowa na razie nie jest rozważana.

W uroczystości podpisania umowy wziął udział m.in europoseł PiS Tomasz Poręba, który od lat walczy o finansowanie Via Carpatii z funduszy europejskich. Przypomniał że za mniej więcej 2,5 roku mamy tą trasą jeździć do Lublina a w przyszłym roku powinna się rozpocząć budowa pierwszego odcinka na południe od Rzeszowa - do Babicy.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 15 Maj, 2019

    Dobre myślenie z tym poszerzeniem S-19 od Jasionki do Sokołowa Młp. Był to postęp, ale jazda slalomowa na tym odcinku ma trochę z koszmaru przy znacznym wytężeni że nie wykonano zaraz 4-pasmowej jezdni.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj