Dr inż. Tomasz Olbrycht o opryskiwaniu roślin i pszczołach
dr inż. Tomasz Olbrycht fot. Mirosław Majka

Pszczelarze alarmują o zatruwaniu pszczół przez nieprawidłowo przeprowadzanych oprysków lub zastosowaniu nieodpowiednich preparatów ochronnych.

W okresie kwitnienia rzepaków i innych roślin zostaje zatrutych najwięcej pszczół i innych owadów zapylających. Owady giną wskutek nieprawidłowo przeprowadzanych oprysków lub zastosowaniu nieodpowiednich preparatów ochronnych.

Dr inż Tomasz Olbrycht entomolog z Uniwersytetu Rzeszowskiego przypomina, że z opryskami upraw zawsze trzeba poczekać, aż owady skończą codzienne obloty roślin.

Rzeszowski naukowiec podkreślił, że na każdym preparacie do ochrony roślin jest instrukcja jak i kiedy można go bezpiecznie zastosować by nie był szkodliwy dla owadów zapylających i środowiska.

Dr Olbrycht odniósł się też do inwazyjnego gatunku ćmy bukszpanowej, który na Podkarpaciu pojawił się 3 lata temu. Gatunek ten nie ma u nas naturalnego wroga, można zwalczać go wyłącznie chemicznie. Skuteczny zarejestrowany środek na ćmę bukszpanową jest dostępny tylko dla właścicieli firm zajmujących się ochroną roślin, pozostali mogą zakupić dostępne środki owadobójcze.

Nasz gość podkreślił, że pod względem równowagi gatunkowej owadów, nasz region jest w dobrej sytuacji. Z uwagi na rozdrobnienie wciąż występuje tu duża bioróżnorodność korzystna dla środowiska.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator Observator 16 Maj, 2019

    Pszczele roje dają dla człowieka cenne produkty i stymulują plony będące podstawą życia czyli wyżywienia. W stosowaniu środków ochrony roślin wydaje się, że występują braki pełnej świadomości co do techniki i zasad ich stosowania w uprawach i sadach. Treści etykiet i etykietoinstrukcji też w wielu przypadkach posiadają braki i niedociągnięcia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj