Sąd podważa decyzję IPN w sprawie pomnika
Fot. Archiwum

Korzystna dla władz Rzeszowa decyzja dotycząca pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który znajduje się na Placu Ofiar Getta. Na razie nie zostanie wyburzony. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił opinię IPN, wg której monument propaguje komunizm i powinien zostać zburzony.

Sąd przyznał urzędnikom rację uznając, że opinia została wydana z naruszeniem prawa. W uzasadnieniu sąd argumentuje m.in. że pomnik znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków i miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. Nie jest też obecnie kojarzony z komunizmem, bo nie ma na nim świadczących o tym napisów.

Rzeszowski oddział IPN nie chce komentować wyroku. Historyk Piotr Szopa przypomina jednak, że kilka metrów od monumentu odbyła się ostatnia publiczna egzekucja w Rzeszowie. W 1946 publicznie powieszono tam żołnierzy Armii Krajowej. Zdaniem historyka, nie ma wątpliwości co do nazwy pomnika.

Od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, IPN-owi przysługuje jeszcze skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego. Na razie nie wiadomo, czy ją złoży.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 15 Maj, 2019

    Jeśli prawo w RP jest prawem, to dziwna ta interpretacja sądu?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj