Reprezentacje narodowe z 20 krajów biorą udział w 20. Mistrzostwach Europy w Szybownictwie, jakie odbywają się na lotnisku w Turbi koło Stalowej Woli.

Jak powiedział nam Dariusz Łukawski, dyrektor Aeroklubu Stalowowolskiego, powierzenie organizacji zawodów tej rangi szybownikom z Turbi jest ogromnym wyróżnieniem, ponieważ do tej pory w Polsce gospodarzami Mistrzostw Europy miały okazję być dwa ośrodki szybowcowe: w Lesznie i Ostrowie Wielkopolskim.

Szybownicy rywalizują na lotnisku w Turbi w trzech klasach, a w klasyfikacji będzie się liczyć czas, w jakim pokonają wyznaczone trasy. Szef Aeroklubu Stalowowolskiego podkreślił, że na sukces w szybownictwie składają się umiejętności pilota i odpowiednie warunki pogodowe, a szczególnie pionowe ruchy powietrza w górze, czyli tzw. prądy termiczne, zwane też "kominami".

W składzie polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy w Turbi jest sześciu zawodników, w tym piętnastokrotny mistrz świata Sebastian Kawa.

Uroczysta inauguracja Mistrzostw odbyła się wczoraj na stalowowolskich Błoniach, w trakcie odbywających się tam Otwartych Dni Funduszy Europejskich, pierwsze przeloty już dzisiaj.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 16 Lip, 2019
  Kolejna odsłona Festiwalu Muzycznego w Stalowej Woli
  Kolejna odsłona Festiwalu Muzycznego w Stalowej Woli
  Wieczorem kolejna odsłona 29. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Stalowej Woli. Tegoroczna edycja wydarzenia przebiega pod hasłem "Moniuszko i jego czasy...
 • 16 Lip, 2019
  Promują program 500 +
  Promują program 500 +
  Do końca lipca na Podkarpaciu trwa akcja informacyjna Rodzina 500 Plus. Zainteresowani mieszkańcy są informowani na temat nowej formuły rządowego...
 • 13 Lip, 2019
  Wypadek podczas lądowania szybowca. Pilot w szpitalu
  Wypadek podczas lądowania szybowca. Pilot w szpitalu
  Wypadek podczas lądowania szybowca na lotnisku w Krośnie. 56-letni pilot przytomny, został przewieziony do szpitala. Szybowiec, który przed godziną 16:00...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj