Tylko do poniedziałku wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą zgłosić potrzebę głosowania korespondencyjnego. 26 maja będziemy wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego.

Uprawnieni do głosowania korespondencyjnego najpóźniej 7 dnia przed dniem wyborów otrzymają tzw. pakiet wyborczy zawierający kartę do głosowania. Wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do 13 maja osobiście lub np. za pomocą poczty elektronicznej komisarzowi wyborczemu. W naszym regionie ich siedziby znajdują się w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.

Warto dodać, że głosowanie korespondencyjne wprowadzono do kodeksu wyborczego w 2011 roku. Tę możliwość uzyskały początkowo osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby przebywające poza granicami kraju. Od wyborów w 2015 roku ta procedura stała się powszechna. Do głosowania korespondencyjnego zostali uprawnieni wszyscy wyborcy w kraju i za granicą. Korzystało z niej wówczas po kilkadziesiąt tysięcy osób. Nowelizacja kodeksu wyborczego w 2018 roku ograniczyła głosowanie korespondencyjne wyłącznie do osób z niepełnosprawnościami.

O przywrócenie tego ułatwienia wszystkim wyborcom apelują organizacje społeczne, działające na rzecz zwiększenia frekwencji wyborczej, m.in. Fundacja Batorego. Według ankiety CBOS 65 proc. respondentów opowiada się za przywróceniem powszechności głosowania korespondencyjnego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj