W Lubeni zainaugurowano jubileuszowe obchody
Fot. Maria Kornaga

Były oficjalne wystąpienia, wykłady, rys historyczny i koncert. Gminny Ośrodek Kultury w Lubeni wypełnili tłumnie przybyli mieszkańcy i zaproszeni goście. Podrzeszowska wieś rozpoczęła obchody 660. rocznicy nadania jej praw osadniczych. Z tej okazji zaprezentowano inscenizację historyczną, w czasie której król Kazimierz III Wielki wręcza akt lokacyjny i nadaje wsi nazwę Lubyna. W czasach nowożytnych zmieniono ją na Lubenia.

W czasie jubileuszowego spotkania mieszkańcy wysłuchali też prelekcji podkarpackich historyków, regionalistów i naukowców, m.in. o wielokulturowości i historii swojej wsi oraz odkryciach dokonanych w ostatnich latach w naszym regionie przez archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wójt gminy uhonorował najstarszych mieszkańców. W Lubeni mieszka 28 osób, które mają więcej niż 90 lat.

Inauguracji obchodów jubileuszu towarzyszyła wystawa fotografii z lat 1928-1955 pt. "Szklany świat Bolesława Wróbla".

Lubenia to jedna z najstarszych wsi powiatu rzeszowskiego. Prawa osadnicze otrzymała dokładnie 22 maja 1359 roku od Kazimierza Wielkiego. Powtórnie była lokowana w 1420 roku przez Króla Władysława Jagiełłę.

Do początków XV wieku była to wieś królewska, w 1423 roku weszła w skład prywatnych włości wielkich rodów magnackich Pileckich, Kostków, Działyńskich, Branickich. W okresie od XIV do XVIII wieku wieś doznała licznych najazdów i przemarszów obcych wojsk, osadę wielokrotnie pustoszyły najazdy tatarskie wojsk szwedzkich, siedmiogrodzkich, kozackich, a także saskich i rosyjskich.

Współcześnie wieś Lubenia jest siedzibą gminy i miejscowością atrakcyjną turystycznie ze względu na bogatą historię, tradycje oraz walory krajoznawcze.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj