Wybory na wójta gminy Korczyna unieważnione
Fot. Archiwum

Sąd Okręgowy w Krośnie uznał za nieważne wybory na wójta gminy Korczyna przeprowadzone 4 listopada ubiegłego roku. Orzekł też wygaśnięcie mandatu Jana Zycha i ponowienie postępowania wyborczego w pięciu komisjach. W obwodach nr 1 i 2 w Korczynie, nr 6 w Iskrzyni, nr 7 w Komborni i nr 9 w Węglówce należy ponownie przeliczyć głosy oddane w drugiej turze wyborów.

Jeżeli żadna ze stron postępowania nie wniesie zażalenia po uprawomocnieniu się postanowienia, komisarz wyborczy powoła nowe komisje, które ponownie przeliczą głosy w tych pięciu komisjach.

Protest wyborczy wniósł Tadeusz Pelczar, który przegrał wybory z Janem Zychem zaledwie dwoma głosami. Uznał jednak, że procedura liczenia głosów była niezgodna z kodeksem wyborczym, co sąd uwzględnił. Chodzi bowiem o zapis, że liczenie głosów odbywa się przez członków komisji wspólnie a nie indywidualnie.

Przy takim wyniku głosowania mogło więc do dojść do pomyłki, zwłaszcza przy tempie ustalania wyników głosowania i zmęczeniu członków komisji. Sąd odrzucił inne wnioski protestu wyborczego zgłoszone przez Tadeusza Pelczara.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj