Kopalnia siarki w gminie Lubaczów znów działa
fot. M. Cynkar

W Baszni w gminie Lubaczów reaktywowana została kopalnia siarki. Jej właścicielem jest spółka POLSKA SIARKA - stworzona przez 50 polskich inwestorów.

Wyłożyli na jej ponowne uruchomienie łącznie 100 milionów złotych, a o stosowne pozwolenia i przychylność władz różnych szczebli zabiegali od 2011 roku.   

Dziś podczas uroczystego otwarcia właściciele mówili o bardzo życzliwym przyjęciu i pomocy wręcz na każdym kroku. Doceniono samorząd gminy Lubaczów i wójta tej gminy za pozytywne uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego, a przede wszystkim za zaufanie, że ta inwestycja nie będzie stwarzała zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Doceniono wysiłki marszałka województwa Władysława Ortyla i i posłanki Anny Schmidt Rodziewicz związane z pozyskaniem koncesji.

Siarka będzie wydobywana metodą Frascha, czyli po przez wytapianie w złożu za pomocą przegrzanej wody poprzez otwory wiertnicze i wypompowywanie jej w stanie płynnym na powierzchnię.

Zatrudnienie w kopalni znalazło już 80 osób. Gmina zyska na podatkach.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 08 Maj, 2019

    Dobrze, że wreszcie reaktywowana została polska siarka. Niech rozwija się w sposób zrównoważony dla dobra gospodarki i w zgodzie ze środowiskiem.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj