Ochronią zabytki i uporządkują chaos reklamowy w Przemyślu?
fot. I. Piętak

W Przemyślu dyskutowano o projekcie stworzenia w tym mieście parku kulturowego. Uchwałę intencyjną w tej sprawie przyjęła niedawno Rada Miasta, a wkrótce mają się rozpocząć konsultacje społeczne.

Park kulturowy to forma ochrony zabytków, ale przede wszystkim uporządkowania chaosu reklamowego i ujednolicenie małej architektury. Pozwala też na wyznaczenie standardów dotyczących umieszczania reklam i ogłoszeń przez przedsiębiorstwa i firmy usługowe na terenie parku.

"Inicjatywa wpisuje się w kampanię „Krajobraz mojego miasta” prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa" - powiedziała nam rzeczniczka Instytutu Wioletta Łabuda-Iwaniak.

Z kolei wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaznaczyła, że dbałość o spuściznę historyczną jest powinnością współczesnych.

Doświadczeniami miast, w których takie parki powstały, dzielili się w czasie przemyskiej konferencji konserwatorzy zabytków z całej Polski i samorządowcy.

Parki kulturowe istnieją już na Starówkach kilkudziesięciu polskich miast, m.in. Wrocławia, czy Krakowa, a w naszym regionie - w Jarosławiu i Krośnie.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 17 Lip, 2019
  Zdobądź odznakę "Jasło Winne Klimaty"
  Zdobądź odznakę "Jasło Winne Klimaty"
  Tak jak w harcerstwie sprawności, w tym przypadku można zdobyć odznakę krajoznawczą "Jasło Winne Klimaty". Tamtejszy oddział PTTK-u przy współpracy...
 • 16 Lip, 2019
  Nie ma chętnych na MOP-y przy A4
  Nie ma chętnych na MOP-y przy A4
  W przetargu na dzierżawę sześciu Miejsc Obsługi Podróżnych przy podkarpackim odcinku autostrady A4 nie wpłynęła żadna oferta – poinformował rzeszowski...
 • 16 Lip, 2019
  13 przejazdów kolejowo-drogowych wyremontowanych
  13 przejazdów kolejowo-drogowych wyremontowanych
  Będzie bezpieczniej na przejazdach kolejowo-drogowych na Podkarpaciu. Zakończył się remont 13 takich miejsc. Dzięki wymianie torów i nawierzchni kierowcy już...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj