Rzeszowskie obchody 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Fot. Marcin Kalita

Pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego w rzeszowskim Parku Jedności Polonii z Macierzą odbyły się dziś uroczystość 74 rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Obchody rozpoczęło złożenie meldunku o gotowości do ich rozpoczęcia. Następnie na maszt podniesiona została biało-czerwona flaga i odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. 

W dalszej części uroczystości list od marszałka Podkarpacia Władysława Ortyla do jej uczestników odczytał wiceprzewodniczący Sejmiku województwa Jerzy Cypryś. Jak napisał marszałek, 8 maja to dzień szczególny. "Wydarzenia związane z tym dniem wiążą się z wielką radością zwycięstwa nad okupantem hitlerowskim, rozpaczą nad tymi którzy oddali swe życie oraz cierpieniem Polaków w latach po zakończeniu wojny, które nadeszły wraz z terrorem stalinowskim. Od zakończenia wojny minęły 74 lata, ale pamięć o niej jest dla nas także dziś niezwykle ważnym zadaniem" - napisał marszałek Ortyl. 

Z kolei przemawiający w imieniu prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca wiceprezydent Stanisław Sienko powiedział, że naszą powinnością jest pamiętać o tych, którzy swoje życie poświęcili dla niepodległej Rzeczypospolitej. 

"Patrząc na datę 8 maja w wymiarze ojczystym i narodowym jesteśmy wszyscy zobowiązani do co najmniej dwóch rzeczy - do wołania nigdy więcej wojny, oraz do obrony prawdy historycznej, zwłaszcza wobec zakusów, aby Polskę która była ofiarą II wojny przedstawiać jako jednego ze współsprawców zbrodni wojennych" - dodał wiceprezydent Rzeszowa. 

 Końcowym akordem rzeszowskich uroczystości była salwa honorowa, Apel Pamięci. oraz złożenie pod pomnikiem generał Sikorskiego wieńców i wiązanek kwiatów. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj