Kukiz'15 za dobrowolnością płacenia składek ZUS przez małe firmy
Fot. Roman Adamski

Za dobrowolnością płacenia składek ZUS-owskich przez właścicieli małych firm opowiadają się parlamentarzyści Ruchu Kukiz'15. Wczoraj złożyli do laski marszałkowskiej projekt ustawy w tej sprawie. Jego założenia przedstawił w Rzeszowie podkarpacki poseł ruchu Maciej Masłowski.

Jego zdaniem dobrowolność płacenia składki emerytalno-rentowej wpłynie na obniżenie kosztów działalności gospodarczej. Wylicza, że "to pozwoli zaoszczędzić do 796 złotych miesięcznie dla młodych przedsiębiorców, którzy dzisiaj muszą płacić na ZUS około 1320 złotych miesięcznie bez względu na to, czy uzyskują jakieś przychody". Masłowski dodał, że podobne rozwiązanie funkcjonuje w Niemczech.

Jedynka podkarpackiej listy Kukiz'15 w eurowyborach, Alicja Bobola powiedziała, że firmy obciążone obowiązkową składką "dochodzą do takiego poziomu, w którym nie są wypłacalne, a bez względu na obroty właściciele są zmuszeni do opłacania wysokiej składki ZUS-owskiej" - co w jej opinii - "przyczynia się w wielu przypadkach do ogłoszenia upadłości firmy".

Politycy Kukiz'15 szacują, że w ZUS-ie zadłużonych jest blisko pół miliona polskich przedsiębiorców na prawie 15 miliardów złotych.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj