Do ponownego rozpatrzenia wraca sprawa pomnika Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie. Generalny Konserwator Zabytków zdecydował, że sprawą wpisania go do rejestru zabytków ponownie ma się zająć podkarpacki konserwator. To skutek zażalenia, jakie Fundacja Rzeszowska złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Fundacja wnioskowała o wpisanie pomnika do rejestru zabytków, jednak konserwator odmówił. Swoją decyzje uzasadnia tym, że pomnik jest zabytkiem ruchomym, a właściciele czyli oo Bernardyni, nie wyrazili zgody na jego wpis do rejestru.

Fundacja złożyła zażalenie, a Ministerstwo, analizując przepisy wskazało wiele wątpliwości co do określenia pomnika zabytkiem ruchomym. Dlatego uchyla w całości postanowienie Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i nakazuje ponowne rozpatrzenie wniosku Fundacji Rzeszowskiej o wpisanie pomnika do rejestru. Poza tym ministerstwo wskazuje, że podkarpacki konserwator nie ustalił podstawowego stanu faktycznego i prawnego monumentu.

Fundacja chce by pomnik został uznany za zabytek, aby chronić go przed wyburzeniem, co grozi mu w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj