W Żołyni odtworzyli wojenną historię
Fot. I.Piętak

Kilkudziesięciu rekonstruktorów z powiatu łańcuckiego, a także Biłgoraja i Tomaszowa Lubelskiego wzięło udział w inscenizacji wydarzeń, jakie miały miejsce w tej wsi podczas II wojny światowej. 

Rekonstruktorzy odtworzyli m.in. akcję odbicia więźniów z posterunku gestapo, przeprowadzonej przez oddział Armii Krajowej w kwietniu 1943 roku: W czasie tej akcji został ranny adiutant komendanta obwodu AK Łańcut porucznik Władysław Dudek ps. "Ordon", który, w wyniku obrażeń, kilka godzin później zmarł. Pamięci porucznika poświęcony był też pieszy Rajd Ordona, zorganizowany w tym roku już po raz piąty.

Dla potrzeb rekonstrukcji na żołyńskim Rynku odtworzono fragmenty XIX- wiecznego targu ze straganami i wozem zaprzężonym w konia. W widowisku wzięli udział mieszkańcy Żołyni przebrani w dawne wiejskie stroje.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 05 Maj, 2019

    Żołynia to piękna karta historii. Ośrodek oporu i obrony polskości w okresie okupacji- II wojny śład patriotyzmu dla następnych pokoleń. Cześć i chwała prawdziwym bohaterom poświęcającym swoje życie. Dobrze, że następcy upamiętniają tamte wydarzenia w formie inscenizacji.i rekonstrukcji.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj