Święto Narodowe Trzeciego Maja
Fot. Archiwum

228 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję 3 Maja. Miała gruntownie zreformować ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie, drugą po Stanach Zjednoczonych nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą.

W Rzeszowie rocznicowe obchody rozpoczną się o godz. 9:30 mszą świętą koncelebrowaną w Kościele Farnym pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. Po nabożeństwie na rzeszowski Rynek przemaszeruje Kompania Honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i poczty sztandarowe.

O godz. 11 rozpoczną się uroczystości przy pomniku gen. Tadeusza Kościuszki. Uczestnicy obchodów wysłuchają Hymnu Państwowego, odczytana zostanie preambuła Konstytucji 3 Maja.  Potem zaplanowano wystąpienia Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart i Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Po przemówieniach: Apel Pamięci, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Defilada.

Krośnieńskie obchody święta Konstytucji 3 maja rozpocznie msza w Bazylice Kolegiackiej w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy obchodów złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą twórców Konstytucji na Murze Pamięci na dziedzińcu bazyliki.

Kolejnym punktem obchodów będzie Bieg Konstytucji wokół krośnieńskiego Rynku. Zawodnicy wystartują o godz. 10.30 na ul.Kapucyńskiej, by dobiec na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Każdego roku Konstytucję 3 Maja świętują także amatorzy nordic walking, którzy idą tą samą trasa co uczestnicy głównego Biegu Konstytucji. Na miejskim stadionie odbędą się też biegi dla dzieci i młodzieży, które rozpoczną się o godz. 13.

Na niedziele 5 maja zaplanowano Koncert Ave Maria. Chór Echo ZNP i Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza zaprezentuje o godz. 18 w kościele franciszkanów okolicznościowe utwory poetyckie i pieśni Maryjne 

W Stalowej Woli obchody 3-majowego święta organizowane są na Rynku na osiedlu Rozwadów pod hasłem „Niech się święci  3 Maja". Uczestnicy spotkają się o godz. 15 przed rozwadowskim dworcem kolejowym , by wspólnie uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Obchody rozpocznie parada, inspirowana tradycjami międzywojennego Rozwadowa.Odtworzony zostanie też „żywy obraz” nawiązujący do dzieła Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791. Będzie także spektakl pod hasłem „Tajemnice 3 Maja” składający się z kilkunastu etiud komediowych  nawiązujących do tematyki okresu końca 18 wieku Zgodnie ze staropolskim obyczajem odtańczony zostanie polonez, do którego zaproszeni  zostaną także mieszkańcy i wszyscy chętni. Zaplanowano również warsztaty rodzinne - będą tworzone flagi i kotyliony w barwach narodowych.

Obchody święta 3 Maja  w stalowowolskim Rozwadowie zakończą się wspólnym śpiewaniem piosenek patriotycznych.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj