Zawiązany w Łańcucie społeczny komitet chce, by na tamtejszych plantach stanął Pomnik Pamięci Narodowej. To miejsce w którym niedawno jeszcze stał monument upamiętniający żołnierzy radzieckich. Został wyburzony przed świętami Bożego Narodzenia.

Nowy pomnik miałby się składać m.in. z figury orła, która znajdowała się niegdyś przy budynku Towarzystwa Sokół oraz z popiersia Józefa Piłsudskiego. Pierwotnie planowano, że taki monument mógłby znaleźć się na Placu Sobieskiego. Starosta łańcucki - jeden z członków komitetu - powiedział nam, że według niego lepszym miejscem będą jednak planty. Adam Krzysztoń argumentuje, że w każdym mieście tego typu budowle stoją w centrum. Na razie trwają rozmowy w tej sprawie z władzami miasta.

Tymczasem pojawili się już przeciwnicy takiego rozwiązania. Ich zdaniem pomysł budowy nowego pomnika to chęć zagarnięcia przestrzeni rynku. Na faceebooku powstał profil o nazwie "Walczymy o Planty dla ludzi - chcemy fontanny, nie pomnika!". Inicjatorzy akcji argumentują, że Rada Miasta przedstawiła już wstępną koncepcję rewitalizacji rynku, która nie przewiduje budowy żadnego pomnika na plantach. W miejscu, gdzie niegdyś stał pomnik żołnierzy radzieckich miałaby stanąć fontanna multimedialna.

Projekt Pomnika Pamięci Narodowej można zobaczyć na stronie internetowej starostwa pod adresem: http://www.powiat-lancut.com.pl/aktualnosci/komunikat,2138.html

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj