Dr Jacek Rodzinka: Chcąc żyć godnie na emeryturze, trzeba oszczędzać wcześniej
Fot. Marcin Kalita

Emeryci stracą na proponowanych przez rząd zamianach emerytalnych. Tak twierdzi rzeszowski ekonomista, dr Jacek Rodzinka z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Od przyszłego roku aktywa zgromadzone w OFE mają być przetransferowane do ZUS-u albo na Indywidualne Konta Emerytalne tzw. IKE. Emeryci będą musieli z góry zapłacić 15-procentowy podatek od tego kapitału. W akcjach polskich w OFE zgromadzono około 162 miliardów złotych. To zawsze był łakomy kąsek dla polityków.

Dr Rodzinka przypomniał, że poprzedni tzw. "skok na OFE", był łagodny, bo jedynie przeniesiono oszczędności do ZUS i członkowie Funduszy na tym nie tracili.

Aby godnie żyć na emeryturze zdaniem gościa Polskiego Radia Rzeszów trzeba zacząć oszczędzać wcześniej i gromadzić pieniądze na różnych funduszach. Należą do ich np. fundusze pracownicze, Indywidualne Konta Emerytalne - IKE lub IKZE - Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego.

Ekonomista dodał, że zaletą IKE jest brak tzw. podatku Belki i spadkowego, z kolei wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego są zwolnione od podatku dochodowego. Te formy jednak nie cieszą się powodzeniem, bo wprowadzono małe limity wpłat.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj