W Łańcucie podpisano wniosek ws. Via Carpatii
Fot. Janusz Jaracz

Wzmocnienie głosu naszej części Europy w sprawie budowy trasy Via Carpathia - to cel jaki mają uczestnicy międzynarodowej konferencji, która rozpoczęła się w Łańcucie. Jeszcze przed południem mają podpisać wniosek o włączenie tego szlaku do sieci najważniejszych dróg europejskich TEN-T.

Przed łańcuckim zamkiem pojawiły się flagi 10 państw - tyle krajów jest reprezentowanych na spotkaniu. Są wśród nich też ci którzy do idei drogi północ południe - chcą dziś dołączyć. Przedstawiciele Białorusi i Chorwacji.  

Otwierając konferencję minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że będzie to niezwykle ważnych szlak - połączy nie tylko kraje, przez które trasa przebiega, ale też sąsiadów - W zainteresowanych budową państwach łącznie mieszka grubo ponad 100 mln ludzi. Adamczyk przypomniał że Polska zapewnia że wybuduje swój odcinek - część trasy jest gotowa - trwają dalsze prace m.in. na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i przy granicy z Litwą

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński dodał że celem jest  umocnienie naszej części kontynentu co z pewności polepszy też współpracę w  Unii Europejskiej. Podkreślał że to ważnie nie tylko dla rozwoju gospodarczego ale też lepszej współpracy kulturalnej. Droga pomoże podnieść poziom życia - skonstatował marszałek

Via Carpatia ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję - ale do idei dołączają się m.in. Estonia, Łotwa, Czechy, Ukraina, Turcja i kraje bałkańskie. 

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj