Wykluczenie komunikacyjne Przywiśla w Tarnobrzegu
fot. W. Piasek

Ze wszystkich osiedli z zabudową bloków wielorodzinnych w Tarnobrzegu, jedynie na Przywiślu nie funkcjonują autobusy miejskie. Wykluczenie komunikacyjne jest tam szczególnie dotkliwe ponieważ Osiedle Przywiśle zamieszkują głównie seniorzy.

To ludzie, którzy 60 lat temu rozbudowywali Tarnobrzeg. Przy fragmentach infrastruktury na swoim osiedlu nierzadko pracowali fizycznie w czynie społecznym. Inżynierowie, lekarze, nauczyciele i specjaliści z różnych dziedzin stanowili kadrę dla miasta stojącego wówczas u progu rozkwitu przemysłu siarkowego.

Dziś, jako ludzie w podeszłym wieku mają problem żeby dostać się do centrum lub bardziej odległych dzielnic Tarnobrzega ponieważ na Przywiślu nigdy nie powstał żaden przystanek autobusowy.

Przemierzanie kilku kilometrów pieszo dla osób w zaawansowanym wieku jest trudną, a czasem wręcz niemożliwą wyprawą.

Problemu nie rozwiązuje najbliższy dla Przywiśla przystanek przy ul. 1 Maja, z którego seniorzy nie dojadą na przykład na pocztę, do spółdzielni mieszkaniowej lub do Urzędu Miasta. Brakuje im także połączenia z ulicą Św. Barbary przy której kilkuset działkowców z Przywiśla ma swoje ogródki.

Inicjatywę włączenia komunikacji miejskiej na tym osiedlu podjęła radna Tarnobrzega Teresa Gołębiowska-Piś. Po wykonaniu jazdy próbnej małego autobusu okazało się, że ze względu na ciasne uliczki Przywiśla jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie tam ruchu jednokierunkowego.

Dzięki staraniom radnej Gołebiowskiej-Piś samorząd Tarnobrzega zabezpieczył w tegorocznym budżecie miasta 19 tys.zł. na wykonanie projektu reorganizacji ruchu drogowego w obrębie Osiedla Przywiśle.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 23 Lip, 2019
  Krośnieńscy seniorzy przy komputerach
  Krośnieńscy seniorzy przy komputerach
  Krośnieńscy seniorzy uczą się jak korzystać z programów komputerowych. Zajęcia zorganizowała w tamtejsza Biblioteka Publiczna. Początkujący dowiadują się jak działa...
 • 23 Lip, 2019
  Na Uniwersytecie o festiwalu
  Na Uniwersytecie o festiwalu
  Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych trwający w Rzeszowie obchodzi swoje 50-lecie. Z tej okazji na Uniwersytecie Rzeszowskim przygotowano sympozjum "Co...
 • 23 Lip, 2019
  Cztery nowe radiowozy dla rzeszowskiej policji
  Cztery nowe radiowozy dla rzeszowskiej policji
  Do rzeszowskich policjantów trafiły cztery nowe radiowozy marki Toyota Corolla kombi z napędem hybrydowym i automatyczną skrzynią biegów. Cena jednego...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj