Konwencja wyborcza Koalicji Europejskiej w Rzeszowie
fot. mm

Grzegorz Schetyna powiedział podczas konwencji wyborczej Koalicji Europejskiej w Rzeszowie, że stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego będzie przyszłość Polski. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przekonywał, że głos oddany na Koalicję Europejską to "głos na Europę".

"Chcemy normalnego, europejskiego państwa. Mówimy bardzo wyraźnie i jasno: to jest wielki wybór, bo chodzi o przyszłość Polski, o przyszłość naszych dzieci" - mówił Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący PO poruszył między innymi temat przemysłu zbrojeniowego. Jak powiedział, Koalicja Europejska ma plan szybkiego wzmocnienia i unowocześnienia polskiej armii oraz plan zamówień dla sektora zbrojeniowego. "Dla Polski, dla polskiego przemysłu zbrojeniowego to być albo nie być, to kwestia emelentarnego bezpieczeństwa. A dla Podkarpacia i przemysłu szansa na wielki rozwój" - mówił Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący PO skierował też do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pytania, między innymi o to kiedy minister edukacji Anna Zalewska oraz szef MON Mariusz Błaszczak przestaną pełnić swoje funkcje.

Obecny na spotkaniu Marek Kossakowski lider partii Zieloni powiedział, że w zbliżających się eurowyborach "wybierzemy Polskę, która będzie krajem walczącym ze zmianami klimatu i stawiającym na tanią i czystą energię ze źródeł odnawialnych". Jego zdaniem - do 2035 roku połowa energii w Polsce powinna pochodzić ze źródeł odnawialnych. Kossakowski zaznaczył, że "jest to bardzo trudne zadanie".

Dziesiątka wybranych

Podczas regionalnej konwencji w Rzeszowie - Koalicja Europejska zaprezentowała dziesiątkę kandydatów ubiegających się o mandat eurodeputowanych z Podkarpacia.

Jedynką jest dotychczasowy świętokrzyski europoseł Czesław Siekierski z PSL. Skrytykował on polską dyplomację za wynegocjowanie - jego zdaniem - niekorzystnego funduszu spójności dla Polski po 2020 roku. Stwierdził, że nasz rząd zgodził się na zmniejszenie tego budżetu z 86 do 64 miliardów euro.

Siekierski przywołał wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego o sukcesie negocjacyjnym premiera. Zapytał przy tym retorycznie "Co my mówimy? Czy to dobry budżet dla Polski?".

Na drugim miejscu listy Koalicji Europejskiej znalazła się mielecka posłanka Platformy Obywatelskiej, Krystyna Skowrońska. Powiedziała, że wybory 26 maja są bardzo ważne mieszkańców regionu. Zaznaczyła, że "to będzie wielki wybór dla ludzi na Podkarpaciu, czy chcemy być w bezpiecznej Europie, czy chcemy skuteczności i doświadczenia, czy chcemy nieustających awantur".

Na dalszych miejscach są m.in.: wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, była posłanka Renata Butryn i dotychczasowa eurodeputowana Elżbieta Łukacijewska.

Koalicję Europejską współtworzą Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej i partia Zieloni.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj