Konwencja wyborcza Koalicji Europejskiej w Rzeszowie
fot. mm

Grzegorz Schetyna powiedział podczas konwencji wyborczej Koalicji Europejskiej w Rzeszowie, że stawką wyborów do Parlamentu Europejskiego będzie przyszłość Polski. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przekonywał, że głos oddany na Koalicję Europejską to "głos na Europę".

"Chcemy normalnego, europejskiego państwa. Mówimy bardzo wyraźnie i jasno: to jest wielki wybór, bo chodzi o przyszłość Polski, o przyszłość naszych dzieci" - mówił Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący PO poruszył między innymi temat przemysłu zbrojeniowego. Jak powiedział, Koalicja Europejska ma plan szybkiego wzmocnienia i unowocześnienia polskiej armii oraz plan zamówień dla sektora zbrojeniowego. "Dla Polski, dla polskiego przemysłu zbrojeniowego to być albo nie być, to kwestia emelentarnego bezpieczeństwa. A dla Podkarpacia i przemysłu szansa na wielki rozwój" - mówił Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący PO skierował też do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pytania, między innymi o to kiedy minister edukacji Anna Zalewska oraz szef MON Mariusz Błaszczak przestaną pełnić swoje funkcje.

Obecny na spotkaniu Marek Kossakowski lider partii Zieloni powiedział, że w zbliżających się eurowyborach "wybierzemy Polskę, która będzie krajem walczącym ze zmianami klimatu i stawiającym na tanią i czystą energię ze źródeł odnawialnych". Jego zdaniem - do 2035 roku połowa energii w Polsce powinna pochodzić ze źródeł odnawialnych. Kossakowski zaznaczył, że "jest to bardzo trudne zadanie".

Dziesiątka wybranych

Podczas regionalnej konwencji w Rzeszowie - Koalicja Europejska zaprezentowała dziesiątkę kandydatów ubiegających się o mandat eurodeputowanych z Podkarpacia.

Jedynką jest dotychczasowy świętokrzyski europoseł Czesław Siekierski z PSL. Skrytykował on polską dyplomację za wynegocjowanie - jego zdaniem - niekorzystnego funduszu spójności dla Polski po 2020 roku. Stwierdził, że nasz rząd zgodził się na zmniejszenie tego budżetu z 86 do 64 miliardów euro.

Siekierski przywołał wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego o sukcesie negocjacyjnym premiera. Zapytał przy tym retorycznie "Co my mówimy? Czy to dobry budżet dla Polski?".

Na drugim miejscu listy Koalicji Europejskiej znalazła się mielecka posłanka Platformy Obywatelskiej, Krystyna Skowrońska. Powiedziała, że wybory 26 maja są bardzo ważne mieszkańców regionu. Zaznaczyła, że "to będzie wielki wybór dla ludzi na Podkarpaciu, czy chcemy być w bezpiecznej Europie, czy chcemy skuteczności i doświadczenia, czy chcemy nieustających awantur".

Na dalszych miejscach są m.in.: wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, była posłanka Renata Butryn i dotychczasowa eurodeputowana Elżbieta Łukacijewska.

Koalicję Europejską współtworzą Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowoczesna, Sojusz Lewicy Demokratycznej i partia Zieloni.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 31 Mar, 2020
  27-letni włamywacz zatrzymany
  27-letni włamywacz zatrzymany
  Policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kilkanaście włamań do placówek usługowych m.in. w Rzeszowie i Przemyślu....
 • 31 Mar, 2020
  Zawsze w drodze - Łukasz Grudysz
  Zawsze w drodze - Łukasz Grudysz
  W Dyskusyjnym Klubie Radiowym rozmowa o zmieniającym się świecie i poznawaniu jego istoty. Gościem audycji będzie krośnianin Łukasz Grudysz fotograf,...
 • 31 Mar, 2020
  Zbierają na maseczki dla dzieci na onkologii w Rzeszowie
  Zbierają na maseczki dla dzieci na onkologii w Rzeszowie
  300 maseczek trafi do Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Przebywają tam ciężko chore dzieci...

2 komentarzy

 • Observator 14 Kwi, 2019

  Konwencja KE to jeden bełkot. Tego się nie da ani słuchać ani oglądać.Ironiczne uśmiechy dają do zrozumienia, że wezmą się po swojemu za Polskę i Polaków, ale przecież to już było z ich udziałem. Widzimy, że w ten program mieszania w głowach Polaków, obrażania oraz dążenia do ponownego przejęcia władzy i naszej kasy wpisują się niektórzy uwidocznieni prezydenci miast z Podkarpacia. Smutne to i żenujące.

 • Walter 13 Kwi, 2019

  Co PRL z powrotem. PO to bezmozglowcy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj