Inwentaryzują "pomnikowe" drzewa
Fot. W.Piasek

Powołana przez prezydenta Tarnobrzega komisja weryfikuje 171 drzew pod kątem ustanowienia ich Pomnikami Przyrody w tamtejszym parku leśnym Zwierzyniec.

Całe przedsięwzięcie odbywa się z inicjatywy lokalnego Stowarzyszenia przyrodniczego Wolne Rzeki. Przedstawiciel tego stowarzyszenia Janusz Wepsięć podkreśla, że chodzi o szczególne okazy dębów ale także innych gatunków drzew, które mają od 3,5 do 4 metrów w obwodzie i liczą sobie od 100 do 150 lat. Przyrodnik zwraca też uwagę, że tarnobrzeski Zwierzyniec posiada nie tylko cenne walory przyrodnicze ale też historyczne, kulturowe i społeczne. To ulubione miejsce czynnego wypoczynku mieszkańców m.in. do spacerów, rowerowych wycieczek, jazdy konnej,często odwiedzane też przez fotografików przyrody oraz grzybiarzy. Leśne dukty Zwierzyńca usiane są również tablicami edukacyjnymi.

Janusz Wepsięć przyznaje, że inicjatywa objęcia starych drzew ochroną prawną ma związek z prowadzoną tam od 3 lat przez Nadleśnictwo Nowa Dęba radykalną wycinką, która budzi coraz większy sprzeciw społeczny.

Szef powołanej przez prezydenta Tarnobrzega komisji Konrad Niedźwiedź poinformował, że dotychczas na 120 zweryfikowanych egzemplarzy Nadleśnictwo zakwestionowało 30 sztuk.Jako główny argument zarządca lasu podaje, że ich umiejscowienie koliduje z planami prowadzonej tam wycinki.

Prace komisji zakończą się w najbliższy czwartek. Później projekt uchwały w sprawie ustanowienia w Zwierzyńcu Pomników Przyrody trafi do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a następnie pod obrady tarnobrzeskich radnych.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj