Egzamin gimnazjalny odbędzie się mimo strajku - AKTUALIZACJA
fot. M.Iwanicka

W żadnym  ze stu jeden podkarpackich gimnazjów nie powinno być kłopotów z przeprowadzeniem egzaminów.  Podkarpacki Kurator Oświaty poinformowała, że jutrzejsze egzaminy odbędą się planowo. Małgorzata Rauch dodała , że  w 16 gimnazjach  prowadzona jest akcja strajkowa. Są też w regionie szkoły, gdzie dyrektorzy mają  problemy z zapewnieniem nauczycieli  do zespołów nadzorujących egzamin .  W skali województwa do kuratorium zgłosiły się 234 osoby, które mają kwalifikacje pedagogiczne i mogą zostać powołane do zespołu nadzorującego egzamin gimnazjalny. Wśród nich są m.in wizytatorzy z kuratorium,  wojewoda  i kurator .

Według danych kuratorium w województwie strajkuje 31% placówek. Według ZNP ponad 55%. 

Relacja M.Iwanickiej

Przykładem placówki w której mimo strajku będzie egzamin jest gimnazjum nr 4 w Mielcu. Jak powiedziała nam Teresa Lechocińska - Ciupa dyrektorka gimnazjum, w jej szkole przystąpią do egzaminu wszyscy, czyli 134 uczniów. Udało się skompletować sześcioosobową komisję egzaminacyjną złożoną głównie z katechetów, nauczycieli którzy nie strajkują, oraz jednego, który zadeklarował przerwane strajku na czas egzaminów. Jak mówi dyrektorka mieleckiej "czwórki" zmuszona była też do zgromadzenia wszystkich składających egzamin w auli. Pierwotnie planowano przeprowadzenie egzaminu w ośmiu salach. W mieleckim gimnazjum numer 4 w strajku uczestniczy ponad 90% nauczycieli.

Po południu wznowiono rozmowy związkowców z rządem. Związki poprosiły o wyznaczenie mediatora na to spotkanie, poinformował  prezes podkarpackiego okręgu ZNP Stanisława Kłak.

Ze Stanisławem Kłakiem rozmawia M.Iwanickaj

Tymczasem  samorząd woj. podkarpackiego poinformował że w 14 szkołach i placówkach edukacyjnych, które prowadzi, zajęcia odbywają się zgodnie z planem.  Akcja strajkowa odbywa się w czterech placówkach, w dwóch kolejnych we wtorek rano została zawieszona.

Jak poinformował we wtorek rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie Tomasz Leyko, strajk został zawieszony w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (MSCKZIU) w Jaśle oraz w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

 Z kolei w rzeszowskim MSCKZiU strajkuje 46 osób. Dzień wcześniej strajkowały tam 54 osoby. Dziś szkoła kończy strajk, od środy będzie pracować normalnym trybem. W MSCKZiU w Przemyślu w strajku bierze udział pięciu pracowników. Natomiast w MSCKZiU w Łańcucie strajkuje jeden nauczyciel, a w podobnej placówce w Stalowej Woli czterech.

 Według rzecznika, 56 nauczycieli z placówek prowadzonych przez samorząd województwa wyraziło gotowość wzięcia udziału w egzaminach gimnazjalnych i ośmioklasistów.

Samorząd woj. podkarpackiego prowadzi siedem MSCKZiU, cztery biblioteki, dwa zespoły szkół specjalnych oraz Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Inf wł + PAP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 09 Kwi, 2019

    Wbrew wszystkiemu i jątrzących prezesów ZNP należy rzeczywiście zorganizować wzorowe egzaminy w gimnazjach. Część nauczycieli niestety dała się nabrać i przystąpiła do tej politycznej akcji strajkowej. Będzie to im zapamiętane zapewne na długo przez społeczeństwo i historię.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj