Marek Cierpiał-Wolan: Brexit zniechęcił do emigracji
Fot. Archiwum

Na Podkarpaciu jest więcej ludzi w wieku emerytalnym niż młodych. Najnowsze analizy demograficzne po raz pierwszy pokazały taki wynik. Osób starszych jest 400 tys., natomiast poniżej 17 roku życia - 390 tys. To dlatego, że w wiek emerytalny wchodzi pierwszy powojenny wyż demograficzny - wyjaśniał na naszej antenie Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Jednocześnie wciąż liczba osób aktywnych zawodowo sytuuje Podkarpacie w czołówce krajowej. Jest to 1 mln 300 tys. ludzi.

Z symulacji ZUS-u wynika, że w związku z nową ustawą emerytalną jesienią tego roku o 25 procent wzrośnie liczba osób uprawnionych do zasiłków. Takiego wyniku nie jest pewien nasz gość. Zdaniem dyrektora Urzędu Statystycznego, ze względu na wysokość emerytur wiele osób będzie chciało nadal pracować.

Gość Radia Rzeszów uważa, że mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polacy nie będą chcieli wracać do kraju. Brexit spowodował jednak, że zmalała liczba chętnych do emigracji. Dodatkowo, malejąca stopa bezrobocia może spowodować, że młodzi ludzie nie będą chcieli wyjeżdżać z Podkarpacia - uważa Marek Cierpiał-Wolan.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj