W Równi powstanie Centrum szkoleń ratowniczych. Pomoże też Ukraińcom
W tym budynku w Równi powstanie Centrum Fot. materiały GOPR

W bieszczadzkiej Równi koło Ustrzyk Dolnych powstanie Centrum szkolenia służb ratowniczych. Będzie wspierało także ukraińskie jednostki. 

To pomysł związanej z bieszczadzkim GOPR Fundacji  SOS na Ratunek, której partneruje Urząd Miasta i Gminy Ustrzyki Dolne. Samorząd przeznaczył na Centrum nieużytkowany od 5 lat budynek po zlikwidowanej szkole podstawowej. Zobowiązał się też do remontu obiektu

Projekt ma dwa cele.  Pierwszy to stworzenie i wyposażenia dwóch miejsc szkoleń dla GOPR i innych służb - np Ochotniczych Straży Pożarnych. Jedno będzie w Równi, drugie, dużo mniejsze - na Ukrainie. Znajdą się w nich m.in sale do ćwiczeń z zakresu medycyny wyposażone w najnowsze fantomy. To urządzenia imitujące ciało ofiary wypadku skonstruowane, aby symulować różnorodne stany zagrożenia życia,i reakcje na podawane leki a nawet zabliźniające się rany.

Drugi cel to zakup sprzętu, który skoordynuje działania polskich i ukraińskich ratowników. Podczas akcji nie mogą oni przekraczać granicy - system informatyczny zbierał będzie dane o ich położeniu w terenie i przekazywał sąsiednim służbom. Kupione będą też drony z kamerami termowizyjnymi ułatwiającymi nocne poszukiwania zaginionych.

Większość pieniędzy na projekt pochodzi z unijnego programu Polska Ukraina Białoruś.  Fundacja SOS na Ratunek dostanie milion 800 tys euro.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Pobierz załącznik:

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj