Turystyka religijna na Podkarpaciu ma się dobrze
fot. Agata Sarna

Na terenie Karpat jest największa w Polsce liczba sanktuariów maryjnych oraz sanktuariów z koronowanymi wizerunkami Matki Boskiej, co przesądza o dużym potencjale naszego regionu jako centrum turystyki religijnej.

Zdaniem specjalisty z zakresu geografii religii, dr Łukasza Mroza, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Przeworsku, duże znaczenie mają także liczne szlaki pielgrzymkowe, przede wszystkim polski odcinek Drogi Św Jakuba, który biegnie przez kilka krajów europejskich. Najbardziej popularne odcinki tego szlaku znajdują się we Francji i Hiszpanii, ale są i tacy pątnicy, którzy wybierają przejście całego szlaku, a w tym celu przyjeżdżają na Podkarpacie.

W całej Polsce rozwijają się także Drogi Krzyżowe, tylko w naszym województwie liczą one w sumie 4 i pół tysiąca kilometrów, to około 100 różnych tras. Ważną częścią turystyki pielgrzymkowej są także wizyty na Podkarpaciu grup żydowskich. Przyjeżdżają między innymi do Leżajska, do grobu cadyka Elimelecha. W tym roku rocznicę śmierci cadyka chasydzi świętują dwukrotnie, uroczystości miały miejsce pod koniec lutego, kolejne odbędą się już w ten czwartek.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj