Nagrody dla zabytków z Zagórza i Przemyśla
Fot. Archiwum

Wręczono dyplomy i statuetki laureatom konkursu "Zabytek zadbany". Wśród wyróżnionych są także obiekty z województwa podkarpackiego.

W kategorii "rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu" wyróżnienia przyznano dawnemu zespołowi klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu oraz zespołowi zabytkowemu Twierdzy Przemyśl - reprezentatywne elementy systemu warownego.

Laureatem w kategorii "utrwalanie wartości zabytkowej obiektu" został kościół Najświętszej Marii Panny w Malborku (pomorskie). Wyróżnienia otrzymały kaplica zamkowa św. Tomasza Becketa w Raciborzu (śląskie), dawne kolegium jezuickie, obecnie siedziba Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku (dolnośląskie) i pałac w Rogalinie (Wielkopolska).

W kategorii "rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu" (w tym założenia dworskie i pałacowe) laureatem został zespół pałacowo-pakowy w Dobrzycy (Wielkopolska). Wyróżnienia przyznano dawnemu zespołowi klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu (podkarpackie), zespołowi pałacowo-parkowemu w Patrykozach (mazowieckie) i zespołowi zabytkowemu Twierdzy Przemyśl - reprezentatywne elementy systemu warownego (podkarpackie).

Tytuł laureata w kategorii "adaptacja obiektów zabytkowych" otrzymało skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne Zamek w Szczecinku (zachodniopomorskie). Wyróżniono kościół ewangelicki, obecnie Skarbiec Kultury Europejskiej w Barczewie (warmińsko-mazurskie), dawny żydowski dom przedpogrzebowy, obecnie Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach (śląskie) i Pałac w Kościelcu Kolskim, obecnie siedziba Zespołu Szkół Plastycznych w Kole (wielkopolskie).

W kategorii "architektura i budownictwo drewniane" wyłoniono jedynie laureata, którym został budynek drewniany, dawnej nazywany wytwórnią fajek w Zborowskiem (śląskie).

Laureatem w kategorii "architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne" został dworzec kolejowy Wieliczka Park (małopolskie). Wyróżnienia przypadły dawnej łaźni łańcuszkowej kopalni "Luiza" w Zabrzu (śląskie) i wiaduktowi kolejowemu nad ulicą Kunickiego w Lublinie (lubelskie).

W kategorii specjalnej "właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem" tytuł laureata zdobyła kaplica Trójcy Świętej w Lublinie.

Do tegorocznej 42. edycji konkursu łącznie zostały zgłoszone 94 obiekty z 15 województw. To świątynie, zamki, zespoły pałacowo-parkowe, budynki drewniane, obiekty kolejowe i poprzemysłowe. Wyniki konkursu ogłoszono podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Bydgoszczy.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 06 Kwi, 2020
  Przemyślanie ratują ulubioną piekarnię
  Przemyślanie ratują ulubioną piekarnię
  Dobro wraca - przekonała się o tym właścicielka popularnej przemyskiej piekarni usytuowanej w centrum Staromiejskiego Rynku w Przemyślu. Była znana...
 • 05 Kwi, 2020
  Piąta ofiara koronawirusa w regionie
  Piąta ofiara koronawirusa w regionie
  W Szpitalu w Przemyślu zmarła 86-letnia kobieta zakażona koronawirusem poinformował  Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. To piąta ofiara śmiertelna epidemii...
 • 05 Kwi, 2020
  Dubiecko chce być znów miastem
  Dubiecko chce być znów miastem
  Władze Dubiecka wystąpiły do  Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywrócenie tej miejscowości statusu miasta. Stosowną uchwałę w tej sprawie...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj