Świńska sprawa w gminie Baranów Sandomierski
fot. W. Piasek

Przybiera na sile protest społeczny w sprawie planowanej w gminie Baranów Sandomierski budowy chlewni na prawie 2 tysiące sztuk świń.

Mieszkańcy zapowiadają, że przeciwko tej inwestycji będą walczyć do skutku. Ich główne argumenty to turystyczny charakter gminy z renesansowym zamkiem, obawy przed degradacją bogatego ekosystemu z obszarem Natura 2000, ale też obawy przed fetorem.

Protestujący zwracają uwagę, że gnojownica z chlewni miałaby być wywożona na zagospodarowane przyrodniczo zwałowisko po dawnej Kopalni Siarki Machów. Graniczy ono między innymi z miejscowością Siedleszczany gdzie znajduje się stok narciarski. W niedalekiej odległości jest też Jezioro Tarnobrzeskie.

Mieszkańcy podkreślają, że przy wietrznej pogodzie fetor z chlewni będzie się niósł nie tylko w kierunku ich domów na terenie gminy, ale sięgnie Tarnobrzega, a nawet Stalowej Woli.

Budowa chlewni jest na etapie procedowania decyzji środowiskowej. Przed jej wydaniem burmistrz nie chce się wypowiadać na temat tej inwestycji. Wody w usta nabiera również sam inwestor, który całe przedsięwzięcie chce realizować w ramach programu firmy GOBARTO. Przedstawiciel tej firmy zapewnia, że stosowane przy budowie chlewni technologie są na najwyższym światowym poziomie i minimalizują wszelkie uciążliwości. Dodaje też, w ramach umów, które podpisują z GOBARTO lokalni inwestorzy, w całej Polsce ma powstać docelowo 500 takich obiektów gospodarczych.

Aktualnie na Podkarpaciu toczy się 5 procedur inwestycyjnych w tym zakresie, a w skali kraju ponad 100.

Oceń ten artykuł
(87 głosów)

Artykuły powiązane

 • 21 Wrz, 2020
  Były proboszcz z Tarnobrzega podejrzany o molestowanie
  Były proboszcz z Tarnobrzega podejrzany o molestowanie
  Sąd w Tarnobrzegu aresztował na 3 miesiące byłego proboszcza jednej z tarnobrzeskich parafii. 58-letni Józef G. jest podejrzany o molestowanie...
 • 20 Wrz, 2020
  Nisko - nowa droga oddana do użytku
  Nisko - nowa droga oddana do użytku
  Mieszkańcy Niska mają kolejną drogę wyremontowaną za pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych. To ulica Sopocka w Nisku na odcinku niespełna...
 • 18 Wrz, 2020
  164 mln zł na podkarpackie drogi
  164 mln zł na podkarpackie drogi
  562 kilometry dróg wyremontują podkarpackie samorządy dzięki pieniądzom z Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021. Nasze województwo otrzyma na ten...

6 komentarzy

 • Walter 19 Mar, 2019

  Moi rodzice zostawili gospodarke 5 hektarowa mozna wybudowac duza chlewnie sasiadom nie bedzie przeszkadzal smrod. Zgloscie sie do pana burmistrza Adama Wos gmina Sieniawa.

 • go vegan 18 Mar, 2019

  Czas przestać jeść mięso szanowni państwo :) Dla wszystkich poza hodowcami świń i rzeźnikami wyjdzie to na dobre - nie dajmy się mięsnemu lobby, jedzmy zdrowo - roślinnie.

 • Ekologiczny 18 Mar, 2019

  Jest wiele miejsc i terenów na Podkarpaciu na których możliwa jest lokalizacja tego typu uciążliwych dla środowiska hodowli. Procedura oceny oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji (raport) wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy w różnych wariantach w odniesieniu do oddziaływanie na środowisko, w tym racjonalnego wariantu najkorzystniejszego dla środowiska. Uwzględnia się tu aspekt lokalizacyjny i sąsiedztwo terenów zamieszkałych. Powinna być też przeprowadzona analiza możliwych konfliktów społecznych związanych z planowanym przedsięwzięciem, a w tym przypadku taki konflikt występuje. Nie można pomijać występujących uciążliwości środowiskowych i negatywów ze strony istniejących w kraju tego typu hodowli
  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

 • Walter 18 Mar, 2019

  J23 dlaczego nie twoj i moj i bedziemy hodowac.

 • j23 18 Mar, 2019

  Walter może u ciebie na podwórku zlokalizujemy taką chlewnie i powiem że będziemy się rozwijać .

 • Walter 18 Mar, 2019

  Super gospodartwo musi sie rozwijac. Nie bedziemy sprowadzac mieso z Niemiec. Jak mozemy produkowac swoje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj